Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)

Rady a tipy

Nábor pracovníků z jiných zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP) může poskytnout podnikům příležitost nalézt motivované a kvalifikované pracovníky, zejména v případě nedostatku domácích pracovních sil v některých hospodářských odvětvích. Může rovněž přispět ke zvýšení inovativnosti a konkurenceschopnosti firmy.

Nalézt pracovníky z jiné evropské země však může být složité, pokud jste to ještě nikdy nedělali. Jak byste měli začít? Nad čím byste se měli zamyslet? Kdo vám může poskytnout pomoc a podporu?

Tři níže uvedené seznamy vám poskytnou představu o tom, jaké kroky je třeba učinit před náborem v zahraničí (průzkumné kroky), během náboru (proces náboru v jiné zemi EHP) a po něm (udržení pracovníka).

Seznamy

V případě dotazů ohledně náboru pracovních sil v zahraničí klikněte na tlačítko „Kontaktovat poradce EURES“ a najděte si svého nejbližšího poradce EURES.
Pro inspiraci uvádíme vyjádření několika zaměstnavatelů, kteří úspěšně našli a přijali pracovníky ze zahraničí, ať už s pomocí poradců EURES nebo s pomocí veletrhů pracovních příležitostí pořádaných sítí EURES:

"EURES spolupracujeme od roku 1996. Každý rok nám několik poradců v různých zemích pomůže přijmout přibližně 370 sezónních zaměstnanců. Poradci EURES jsou vždy velmi ochotní, dobře informovaní a ví, jak prezentovat naši společnost ve své zemi. V EURES máme velkou důvěru a cítíme se poctěni, že s nimi můžeme spolupracovat."

Isabelle van Aarle, ředitelka, Cosmo Entertainment, Nizozemsko

"Organizace MISCO Malta byla velmi potěšena, že se mohla zúčastnit Evropského veletrhu pracovních příležitostí v Bruselu. Bylo to poprvé, kdy se MISCO účastnila mezinárodního veletrhu pracovních příležitostí, a protože to byla pozitivní zkušenost, těšíme se na další účast v budoucnosti. EURES přispěl k úspěchu tohoto veletrhu pracovních příležitostí a my bychom jim chtěli poděkovat za jejich pomoc poskytovanou po celou dobu."

Paní Joanne Scerri, Manažerka pro lidské zdroje, MISCO, Malta

"V organizaci „Climax“ chceme mít zahraniční zaměstnance, aby jednali s mnoha našimi zahraničními zákazníky. Proto EURES naší restauraci poskytuje dokonalou službu a činí tak efektivně a užitečně. Náš místní poradce EURES ví přesně, co hledáme, když přijímáme zaměstnance, a vždy nás rychle kontaktuje, když narazí na zajímavý životopis."

Papangelis Polyhronis, vlastník, Restaurace a bar Climax, Řecko

Uvítáme vašeeuresatela [dot] europa [dot] eue-maily) s navrhovanými novými tématy seznamů (e-mailová adresa: euresatela [dot] europa [dot] eu (eures[at]ela[dot]europa[dot]eu)).