Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy19 lutego 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Prosty sposób na uznanie kwalifikacji zawodowych za granicą

Co mają ze sobą wspólnego: farmaceuta, fizjoterapeuta, przewodnik górski, agent nieruchomości i pielęgniarka?

An easy way to get your qualifications recognised abroad
Еuropa

Kwalifikacje do wykonywania wszystkich tych zawodów mogą być w prosty sposób zweryfikowane za granicą dzięki europejskiej legitymacji zawodowej (EPC).

W niniejszym artykule chcemy nakreślić podstawy europejskiej legitymacji zawodowej, a bardziej szczegółowe informacje można uzyskać online na stronie Twoja Europa. Krajowe ośrodki wsparcia mogą udzielić więcej informacji o zasadach w danym kraju, a w razie innych pytań o UE można się kontaktować z Europe Direct.

EPC nie jest w rzeczywistości legitymacją – jest procedurą elektroniczną, która pozwala w szybki i prosty sposób uznać kwalifikacje zawodowe w innym kraju UE. Legitymacja zapewnia możliwość śledzenia złożonego w internecie podania o pracę oraz ponownego wykorzystania już przesłanych dokumentów przy tworzeniu nowych podań o pracę w różnych państwach.

W przyszłości europejska legitymacja zawodowa może zostać poszerzona o kolejne zawody, poza tymi wymienionymi powyżej. Na ten moment osoby pracujące w innych zawodach muszą polegać na standardowych procedurach dostępu do zawodu regulowanego w innym kraju, by ich kwalifikacje zostały uznane.

Procedura ta jest dostępna dla osób, które chcą wykonywać swój zawód w innym kraju UE tymczasowo i okazjonalnie lub dla tych, którzy chcą osiąść w innym kraju UE i wykonywać tam swój zawód na stałe.

Europejska legitymacja zawodowa stanowi elektroniczny dowód na to, że przeszedłeś kontrole administracyjne i twoje kwalifikacje zawodowe zostały uznane przez kraj, w którym chcesz pracować lub że spełniłeś wymagania tymczasowego świadczenia usług w tym kraju.

Kiedy twój wniosek o uznanie kwalifikacji zawodowych zostanie zatwierdzony przez odpowiednie organy państwa przyjmującego, możesz wygenerować zaświadczenie EPC w formacie PDF; będzie ono zawierać numer referencyjny, na podstawie którego przyszły pracodawca może sprawdzić ważność EPC.

Jeśli planujesz osiąść za granicą na dłuższy okres, rejestracja w organizacji zawodowej może być opcjonalna lub obowiązkowa; takie organizacje w Wielkiej Brytanii to np. Krajowa Izba Aptekarska lub Chartered Society of Physiotherapy (Stowarzyszenie Fizjoterapeutów); być może będziesz musiał(-a) również poddać się dodatkowej kontroli włączając w to sprawdzenie umiejętności językowych, zanim zostaniesz dopuszczony(-a) do wykonywania zawodu. Możesz sprawdzić wymogi odpowiednich organów krajowych.

Europejska legitymacja zawodowa jest ważna przez czas nieograniczony, jeśli chcesz osiąść w danym kraju na długi okres czasu, ale jeśli zamierzasz świadczyć usługi tymczasowo, traci ważność po 18 miesiącach. W zawodach, które mają wpływ na zdrowie lub bezpieczeństwo publiczne EPC jest ważna tylko przez 12 miesięcy.

Animowany film opracowany przez Komisję Europejską, który można znaleźć tutaj wyjaśnia jak działa ten system.

 

Powiązane linki:

Europejska legitymacja zawodowa (EPC) – film animowany

Europejska legitymacja zawodowa (EPC) – Twoja Europa

Krajowe ośrodki wsparcia

Uznanie kwalifikacji zawodowych

Organizacje zawodowe i wymogi językowe

 

Więcej informacji:

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Wiadomości zewnętrzne EURESPorady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.