Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel6. juuni 2023Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat2 min lugemist

Hinnatud rohelised töökohad 2023. aastal

Karjääri alustades tahavad paljud meist avaldada positiivset mõju. Kliimamuutused on üks maailma suurimaid probleeme, mistõttu on palju suure mõjuga töökohti keskkonnasektoris. Selles artiklis käsitletakse kõige rohkem hinnatud rohelisi töökohti.

In-demand green jobs in 2023

Ligikaudu 10 või 20 aastat tagasi mõnda neist töökohtadest ei olnud. Mõned olid olemas, kuid praegusest väga erineval kujul. Et püüame kaitsta oma planeedi tulevikku, muutuvad rohelised kutseoskused üha olulisemaks.

Kuigi rohelisi töökohti on raske määratleda, peame üldiselt silmas neid, mis keskenduvad keskkonnale, st maa loodusressursside ja loodusalade kaitsmisele, piirates samal ajal kahjulikke heitkoguseid ja mõjusid. Siin on mõned praegused hinnatuimad töökohad.

Taastuvenergeetikainsener

Energiaettevõtted on alati vajanud kvalifitseeritud insenere. Varem oli enamik töökohti nafta-, söe- ja gaasisektoris. Taastuvenergiasektori kasvades kasvab ka rohelise energiaga seotud töökohtade arv. Näiteks saab töötada päikesepaneelide paigaldaja või tuuleturbiini tehnikuna. Paljud oskused on nendes eri rollides kasulikud, nii et õigete oskustega inimeste järele on suur nõudlus.

Ehitusinsener

Ehitusinsener projekteerib hooneid ja muid rajatisi. Praegu tuleb kestlikkuseeskirjade kohaselt ehitusprojektide puhul vältida energia ja muude ressursside raiskamist. Kui hoonete projekteerimine ei kõneta, võib sobida säästev linnaplaneerimine. Linnaplaneerijad vaatlevad linnaruume laiemalt, et muuta need rohelisemaks ja ringluspõhisemaks, mis tähendab, et nad taaskasutavad ressursse ja väldivad raiskamist. Töötada saab ka projektijuhina, kes juhib igapäevaseid ehitusprojekte.

Teadlane

Keskkonnateadlased koguvad, analüüsivad ja tutvustavad teavet, et aidata kaitsta planeeti. See töö võib aidata leida vastuseid mõnele maailma suurimale probleemile, näiteks kliimamuutustele. Samuti võib keskenduda konkreetsetele aspektidele, näiteks vee, pinnase või õhu kvaliteedile. Samuti võib töötada nõustaja või konsultandina, kelle ülesanne on aidata organisatsioonidel muutuda rohelisemaks ja kestlikumaks.

Kalandusjuht

Projektijuhtimise spetsiifilisem ametikoht võib olla kalandusjuht. Selles rollis majandatakse kalavarusid, mis on olulised bioloogilise mitmekesisuse seisukohast. Kalandusjuht võib tegeleda ka õiguslike aspektide ja isegi hädaolukordadega, näiteks naftareostusega.

Arborist

Nendele, kellele meeldib olla aktiivne ja vabas õhus, võib sobida arboristi ametikoht. See karjäär ei tähenda üksnes puude langetamist. Sellel on ka suur keskkonnafookus. Puukirurgia hõlmab uute puude ja põõsaste istutamist, ebatervislike puude eest hoolitsemist ja üldiselt looduskeskkonna kaitsmist. Samuti säilitavad ja taastavad metsamajandajad metsi, kaitstes muu hulgas neid haiguste ja metsa- ja maastikupõlengute eest ning võideldes raadamise vastu.

Tootekujundaja

Tootekujundajad loovad tooteid, mis kestavad kauem, toimivad tõhusamalt ja mille keskkonnamõju on väiksem. Tooted võivad olla väga erinevad, hõlmates nii ringlussevõetavaid pakendeid kui elektriautosid. Teine oluline näide on rõivad. Et vähendada rõivatööstuse mõju, sealhulgas kiirmoega kaasnevat raiskamist, teevad moekunstnikud rõivaid, mis kestavad kauem ja milles kasutatakse ringlussevõetud materjale.

See näide tõendab, et kuigi mõned töökohad ei pruugi tunduda nagu tüüpilised rohelised töökohad, on palju võimalusi teha karjääri, millel on positiivne keskkonnamõju, mis iganes on inimese tugevad omadused või tegevussektor.

Tasub hoida meelt avatuna ja sihti silme ees – on palju keskkonnahoidlikke töökohti, mis võivad sulle sobida!

Koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURES Events Calendar

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
 • Nõuanded ja soovitused
 • Tööturuuudised/liikumisuudised
 • Uudised/aruanded/statistika
 • Värbamistrendid
 • Noorus
Seotud jaotis(ed)
Sektor
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Real estate activities
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.