Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva5. dubna 2018Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Chorvatský údržbář zahájil kariéru technika v Německu díky programu Tvoje první práce přes EURES

Cesta Gorana Marinoviče k přesné mechanice nebyla zcela typická. Ve svém rodném Chorvatsku vystřídal řadu různých zaměstnání - pracoval jako instalatér, obchodník, pořadatel a dokonce vedl semináře v akváriu.

Croatian handyman finds career as an engineer in Germany thanks to Your first EURES Job
European Commission

„Doma jsem byl zaměstnaný, ale pracoval jsem mnoho hodin za málo peněz,“ říká Goran.Původně se vyučil dopravním technikem, ale v tomto oboru nikdy nepracoval, a začátkem roku 2017 dělal údržbáře ve fitness klubu.

To se změnilo ve chvíli, kdy se Goran doslechl o programu Tvoje první práce přes EURES a rozhodl se, že nastala vhodná chvíle začít novou kariéru v Německu. Goran se obrátil na Chorvatské služby zaměstnanosti, partnerskou organizaci v programu pracovní mobility EU, jejíž pracovníci mu pomohli najít Duale Ausbildung, odbornou přípravu kombinující školní výuku s praxí na pracovišti. „Měl jsem z toho velkou radost,“ říká Goran. „[Byla to] dobrá šance do budoucna.“

Tuto příležitost mu nabídla společnost Stangl & Co. GmbH, která vyrábí přesné součástky na míru pro různá průmyslová odvětví. Pro Markuse Meistera ze společnosti Stangl & Co. představoval naopak vhodnou příležitost program Tvoje první práce přes EURES. Když o něm Markus v prosinci 2016 poprvé uslyšel, ihned ho zaujalo, v čem by program mohl být přínosný pro jeho společnost.

Tato firma, která sídlí v okrese Cham v Bavorsku, měla do té doby potíže při získávání potřebných zaměstnanců. Jak vysvětluje Markus: „V našem regionu a v našem odvětví je zřetelný nedostatek lidí, které potřebujeme. V celém regionu je velice nízká nezaměstnanost, takže pro zaměstnavatele je velmi těžké najít požadované zaměstnance.“

„Většina mladých navíc dává přednost studiu a akademické kariéře spíše než odborné profesi nebo řemeslu,“ říká.

Jelikož očekával, že „během příštích 5 až 10 let“ budou problémy s nabíráním zaměstnanců, začal spolu s kolegy hledat potenciální zaměstnance v zahraničí prostřednictvím sítě EURES. I když místní uchazeče o zaměstnání se najít nedařilo, Markus věděl, že společnost Stangl & Co. je schopna nabídnout zahraničním uchazečům atraktivní příležitost včetně školení na pracovišti, intenzivní jazykové výuky a perspektivy dlouhodobého vzdělávání ve vysoce kvalifikovaném odvětví.

Poté, co se Goran prostřednictvím poradce EURES v Chorvatských službách zaměstnanosti úspěšně zkontaktoval se společností Stangl & Co., brzy zahájil šestitýdenní školení ve společnosti. Po úspěšném ukončení kurzu a úvodní výuce němčiny, kterou program Tvoje první práce přes EURES finančně podpořil, Goran přijal nabídku odborné přípravy v délce tří a půl roku.

Nalezení nových zaměstnanců v cizině, které lze vyškolit tak, aby mohli zastávat odborné pozice požadované odvětvím, usnadnilo Markusovi a jeho kolegům ve společnosti Stangl & Co. problém náboru zaměstnanců. Markus má v úmyslu i nadále nabírat zaměstnance prostřednictvím programu Tvoje první práce přes EURES a letos chce přijmout další dva stážisty.

„Bez programu [Tvoje první práce přes EURES] bychom neměli možnost nabírat pracovníky z Chorvatska nebo Španělska, kde jsme našli osoby s tou správnou kvalifikací,“ říká a dodává, že by tento program doporučoval i dalším německým zaměstnavatelům.

Mezitím Goran vyměnil svůj život údržbáře za kariéru ve vysoce odborné profesi a vydal se cestou dlouhodobého školení, které významně zvýší jeho budoucí pracovní vyhlídky.

Goran tuto zkušenost také bez váhání doporučuje ostatním: „Doporučil bych to každému, kdo nemá práci a kdo je otevřený novým věcem a chce se učit.“

Tvoje první práce přes EURES je program pracovní mobility Evropské unie. Chcete-li získat více informací o pracovních místech a odborném vzdělávání v EU nebo najít zaměstnance s potřebnými dovednostmi, kontaktujte jednu ze služeb zaměstnanosti programu nebo místního poradce EURES prostřednictvím portálu EURES .

 

Související odkazy:

Tvoje první práce přes EURES

Chorvatské služby zaměstnanosti

Portál EURES

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

 

Témata
Externí zprávy EURESPříběhy úspěchuMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.