Pāriet uz galveno saturu
EURES
Raksts par jaunumiem2022. gada 14. novembrisEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts

Vai darbinieku nākotne varētu būt četru dienu darba nedēļa?

  Sarunas par četru dienu darba nedēļu pēdējā laikā ir atsākušās, un ir pastiprinājies impulss tās īstenošanai. Pastāstīsim dažus iemeslus, kāpēc četru dienu darba nedēļa varētu būt jūsu darbinieku nākotne.

Could a four-day working week be the future for your employees?

Uzlabo produktivitāti

Kopumā ir maldīgs priekšstats, ka jo vairāk stundu strādāsiet, jo produktīvāks būsiet. Kaut arī pirmajā brīdī tas var šķist gandrīz neiedomājami, īsāka darba nedēļa var uzlabot produktivitāti.

Daudzi pētījumi liecina, ka, ja darbinieki strādā mazāk dienu, viņiem ir lielāka darba motivācija un viņi spēj efektīvāk koncentrēties un pārvaldīt savu laiku. Šeit lielisks piemērs ir 2019. gada Microsoft Japan eksperiments, kas parādīja 40 % produktivitātes un darbinieku apmierinātības pieaugumu. Lielākā daļa no uzņēmumiem, kuri piedalījās četru dienu nedēļas pilotprogrammā Apvienotajā Karalistē, norādīja, ka produktivitāte nav samazinājusies, bet daudzos gadījumos pat ievērojami uzlabojusies. Tātad, ja raizējaties par produktivitāti, četru dienu darba nedēļa varētu būt īstā atbilde gan jums, gan jūsu darbiniekiem.

Uzlabo garīgo veselību un labbūtību

Mēs dzīvojam ļoti konkurētspējīgā un prasīgā darba vidē. Darba devēji vēlas arvien vairāk saņemt no saviem darbiniekiem, bet tas nozīmē darba slodzes un gaidīto rezultātu paaugstināšanos. Tikai divas brīvdienas var nebūt pietiekami daudz laika, lai jūsu darbinieki varētu atgūties. Tas varētu izraisīt izdegšanu un garīgās labklājības problēmas.

Papildu brīvdiena jūsu darbiniekiem sniedz iespēju atpūsties un pilnībā atgūt spēkus. Tas nozīmē, ka darbiniekiem samazinās ar slimībām saistītas prombūtnes laiks, kas varētu izraisīt papildu garīgu stresu, jo darbiniekiem rodas sajūta, ka viņi darbā ir atpalikuši. Darbinieki, kuri piedalījās pilotpētījumā Islandē, ziņoja par spriedzes samazināšanos, mazāku izdegšanas gadījumu skaitu, uzlabotu garīgo un fizisko veselību. Turklāt viņi darbā jutās priecīgāki un enerģiskāki.

Palielina darbinieku laimes sajūtu

Darba nedēļas saīsināšana un ilgāka nedēļas nogale jūsu darbiniekiem dos vairāk brīvā laika un uzlabos viņu darba un privātās dzīves līdzsvaru. Tas var samazināt spiedienu un spriedzi, kas darbinieki rada darbavietā, un uzlabot darbaspēka motivāciju un iesaistīšanos.

Papildu brīvdiena ļauj darbiniekiem pavadīt laiku kopā ar draugiem un ģimenēm. Ja darbinieki iegūst laiku lietām, kas viņiem sagādā prieku un labpatiku, tas var vairot viņu vispārējo laimes sajūtu, kā arī, iespējams, stiprināt viņu lojalitāti pret uzņēmumu.

Palīdz apkārtējai videi

Pandēmijas ietekmē daudziem cilvēkiem par normu ir kļuvis attālināts darbs. Tomēr ne visās nozarēs ir attālinātā darba iespēja, un dažkārt četru dienu darba nedēļa var darbiniekiem palīdzēt ietaupīt degvielas un pārvietošanās izmaksas, kā arī samazināt viņu oglekļa pēdu. Piemēram, Microsoft Japan 2019. gada eksperimentā tika konstatēta elektrības izmaksu samazināšanās gandrīz par ceturtdaļu.

Turklāt Henley Business School 2012. gada pētījums tiek lēsts, ka četru dienu darba nedēļa ļautu darbiniekiem samazināt nobraukumu par apmēram 560 miljoniem jūdžu (900 kilometru) nedēļā. Laikā, kad daudzi no mums pieredz smagu dzīves dārdzības krīzi, šiem papildu ietaupījumiem ir vēl lielāka nozīme.

Vai vēlaties uzzināt vēl citus ieteikumus par to, kā iepriecināt savus darbiniekus? Apskatiet mūsu raksty Kā būt lieliskam darba devējam.

 

Saistītās saites:

2019. gada Microsoft Japan eksperiments

Četru dienu nedēļas pilotprogramma

Islande

Henley Business School 2012. gada pētījums

Kā būt lieliskam darba devējam

 

Uzziniet vairāk:

Eiropas Darba dienas

Atrast EURES padomdevējus

Dzīves un darba apstākļi EURES valstīs

EURES Darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

Sīkāka informācija

Temati
UzņēmējdarbībaIeteikumi un padomi
Saistītā(s) sadaļa(s)
Ieteikumi un padomi
Nozare
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.