Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok12. apríla 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Starostlivosť o starších ľudí v Nemecku: Príbeh Sary a Aitora

Podobne ako v mnohých krajinách EÚ, aj Nemecko už dlhodobo čelí nedostatku kvalifikovaných opatrovateľov o starších ľudí. Sieť EURES Nemecko sa rozhodla riešiť túto výzvu začatím projektu, ktorý spája odbornú prípravu s prácou v odvetví geriatrickej starostlivosti. Sara a Aitor boli dvaja z jej účastníkov.

Caring for older people in Germany: Sara and Aitor’s story
Sara Campillo Margalef

V čase, keď Sara požiadala o medzinárodný kvalifikačný projekt siete EURES v Nemecku, nemala ešte žiadne skúsenosti s prácou v oblasti geriatrickej starostlivosti. „Prežívala som obdobie, keď som potrebovala zmeniť prostredie a životný štýl,“ hovorí. Lákalo ma povolanie v oblasti geriatrickej starostlivosti. Myšlienka, že by som dokázala pomáhať ľuďom, ktorí sa nedokážu postarať sami o seba, sa mi zdala byť nádherná.“

Pohovory v zrýchlenom režime              

Prvým krokom pre Saru bola účasť na pohovoroch v zrýchlenom režime so zástupcami deviatich zariadení geriatrickej starostlivosti v Ambergu v Bavorsku. Počas pohovorov poskytla poradkyňa siete EURES Carmen Kräutner podporu pri preklade. Carmen, ktorá je jedným z kľúčových ľudí projektu, má vďaka svojmu dvojjazyčnému zázemiu úzke vzťahy so sieťou EURES v Španielsku.

„Rada sa venujem podpore mobility a pomoci s vytváraním situácie prospešnej tak pre uchádzačov o zamestnanie, ako aj zamestnávateľov a – keď hovoríme o geriatrickej starostlivosti – pre samotnú spoločnosť,“ hovorí Carmen.

Sara sa usadila v Nemecku... a stretla Aitora

Sara po získaní pracovnej ponuky absolvovala kurz nemeckého jazyka pre začiatočníkov v Španielsku pred tým, ako sa vo februári 2019 presťahovala do Nemecka, aby tam absolvovala integračný kurz. Dostala aj finančnú podporu na pokrytie svojich cestovných nákladov. Sara sa čoskoro usadila v Ambergu a práve tu sa stretla s Aitorom, svojím budúcim partnerom. Aitor predtým pracoval v oblasti geriatrickej starostlivosti v rodnom Španielsku, väčšinou bol však zamestnaný na dobu určitú a jeho situácia nebola stabilná.

Keď sa Aitor prostredníctvom španielskej verejnej služby zamestnanosti dopočul o projekte siete EURES Nemecko, rozhodol sa zúčastniť sa na podujatí pozostávajúcom z pohovorov v zrýchlenom režime v Bavorsku. Podobne ako Sara získal finančnú podporu na pokrytie cestovných nákladov a nákladov na jazykové kurzy.

Po presťahovaní sa do Ambergu, kde teraz býva v spoločnom byte so Sarou, začal Aitor pracovať počas odbornej prípravy v opatrovateľskom ústave Phönix Lebenszentren.

Sara je v súčasnosti v druhom ročníku trojročného štúdia Ausbildung, v rámci ktorého kombinuje prácu v opatrovateľskom ústave Seniorenheim der Diakonies diaľkovým štúdiom opatrovateľstva. „Je to dosť ťažké, najmä keď študujete v jazyku, ktorý nie je vaším rodným jazykom, ale považujem to za užitočnú výzvu,“ hovorí.

„Sme stále veľmi spokojní, motivovaní a vďační.“

V uplynulom roku bol sektor geriatrickej starostlivosti výrazne postihnutý ochorením COVID-19. Podľa Sariných slov išlo teda prirodzene o stresujúce obdobie pre zamestnancov. Jej štúdium bolo tiež prerušené z dôvodu obmedzení, hoci vyučovanie sa medzičasom obnovilo online.

Aitorove štúdium Ausbildung bolo tiež prerušené, ale nedávno sa zúčastnil na online integračnom kurze na zdokonalenie svojej nemčiny a dúfa, že čoskoro bude opäť pokračovať vodbornej príprave.

Napriek týmto nevyhnutným ťažkostiam sú Sara aj Aitor odhodlaní pokračovať vo svojej odbornej príprave a využiť ďalšie príležitosti, ktoré ponúka ich sektor v Nemecku.

„Sme stále veľmi šťastní, motivovaní a vďační, že sme mohli prísť do Nemecka žiť a pracovať,“ hovorí Sara. „Je to iná kultúra, iná krajina, iný jazyk a musíte sa všetkému prispôsobiť. Plánujeme tu však naďalej pracovať o odborne sa vzdelávať.“

Viac pohovorov v zrýchlenom režime naplánovaných na leto

Projekt EURES Nemecko počas pandémie pokračoval. Dve zatiaľ posledné kolá náboru sa uskutočnili online, projekt si však urdžal svoj overený formát a usporiadal pohovory v zrýchlenom režime.

Skupina 18 úspešných uchádzačov z Talianska a zo Španielska prišla do Bavorska, aby začala pracovať vo februári, a ďalších 90 uchádzačov v súčasnosti absolvuje kurzy nemeckého jazyka vo svojich domovských krajinách. Začnú pracovať v septembri.

Carmen a jej kolegovia zo siete EURES Carmen Allabar a Kim Prade sa teraz snažia rozšíriť projekt aj mimo Bavorska a už prebiehajú diskusie so zamestnávateľom v Durínsku.

Medzičasom organizujú aj pohovory v zrýchlenom režime na ďalších 90 voľných pracovných miest v rámci šiesteho kola prijímania zamestnancov v rámci projektu, ktoré sa má uskutočniť v júni alebo júli.

Ak máte záujem zúčastniť sa na tomto projekte, obráťte sa na tím na adrese ZAV [dot] Regionenteam-Suedwesteuropaatarbeitsagentur [dot] de (ZAV[dot]Regionenteam-Suedwesteuropa[at]arbeitsagentur[dot]de).

Ak sa chcete dozvedieť viac o ďalších príležitostiach v Nemecku, obráťte sa na zavatarbeitsagentur [dot] de (zav[at]arbeitsagentur[dot]de).

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
osvedčený postup EURESSprávy z trhu práce/správy o mobiliteÚspešné príbehyMladosti
Sektor
Human health and social work activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.