Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel12. aprill 2021Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat3 min lugemist

Eakate hooldus Saksamaal: Sara ja Aitori lugu

Sarnaselt paljudele ELi riikidele on Saksamaal pikka aega olnud puudus eakate kvalifitseeritud hooldajatest. EURESe Saksamaa esindus otsustas seepärast käivitada projekti, milles on ühendatud töö ja kutseõpe eakate hoolduses. Selles osalesid ka Sara ja Aitor.

Caring for older people in Germany: Sara and Aitor’s story
Sara Campillo Margalef

Kui Sara esitas avalduse, et osaleda EURESe Saksamaa esinduse rahvusvahelises kvalifikatsiooniprojektis, ei olnud ta kunagi töötanud eakate hoolduses. „Mu elus oli parasjagu hetk, mil vajasin põhjalikku muutust,“ avaldab ta. „Eakate hoolduse eriala köitis mind. Idee aidata inimesi, kes ei saa üksinda hakkama, tundus mulle ilus.“

Nn kiirkohtingu laadis vestlused

Sara esimene samm oli osaleda nn kiirkohtingu laadis vestlustel üheksa eakate hoolduse asutusega Baieris Ambergis. Vestluste ajal pakkus tõlketuge EURESe nõustaja Carmen Kräutner. Projekti ühel võtmeisikul Carmenil on tänu kakskeelsele taustale tihe side EURESe Hispaania esindusega.

„Mulle meeldib toetada liikuvust ja aidata luua olukorda, millest võidavad tööotsijad, tööandjad ja – kui räägime eakate hooldusest – ühiskond,“ ütleb Carmen.

Sara asub elama Saksamaale ja kohtub Aitoriga

Pärast tööpakkumise saamist läbis Sara Hispaanias saksa keele kursuse algajatele ja jätkas veebruaris 2019 Saksamaal integratsioonikursusega. Ta sai ka rahalist toetust, et katta oma reisikulud. Sara asus elama Ambergi ja siin kohtus ta oma tulevase partneri Aitoriga. Aitor oli varem oma koduriigis Hispaanias töötanud eakate hoolduses, kuid peamiselt ajutiste lepingute alusel, mis ei pakkunud stabiilsust.

Kui Aitor kuulis EURESe Saksamaa esinduse projektist koostöös Hispaania riikliku tööhõiveteenistusega, otsustas ta ühineda nn kiirkohtingu laadis üritusega Baieris. Sarnaselt Saraga sai ta rahalist toetust reisi- ja keelekursuste kulude katteks.

Pärast kolimist Ambergi, kus ta nüüd jagab Saraga korterit, asus Aitor tööle hooldekodus Phönix Lebenszentren, osaledes samal ajal kutseõppekursusel.

Saral on käsil oma kolmeaastase väljaõppe (Ausbildung) teine aasta, mis tähendab töötamist vanadekodus Seniorenheim der Diakonie ja osalise õppeajaga õendusõpinguid. „See on üsna keeruline, eriti seetõttu, et õpingud on keeles, mis ei ole minu emakeel, kuid ma arvan, et tulemus on seda väärt,“ ütleb ta.

„Oleme endiselt väga õnnelikud, motiveeritud ja tänulikud“

Viimase aasta jooksul on COVID-19 mõjutanud eakate hooldust tugevalt. Saragi arvates on see aeg olnud töötajate jaoks stressirohke. Ka tema õpingud katkesid piirangute tõttu, kuigi jätkusid hiljem veebis.

Aitori väljaõpe (Ausbildung) katkes samuti, kuid ta osales hiljuti veebipõhisel integratsioonikursusel, et parandada oma saksa keele oskust, ning loodab õpinguid peagi jätkata.

Vaatamata nendele vältimatutele raskustele on nii Sara kui ka Aitor otsustanud koolitust jätkata ja kasutada uusi võimalusi oma sektoris Saksamaal.

„Oleme endiselt väga õnnelikud, motiveeritud ja tänulikud, et saime tulla Saksamaale elama ja töötama,“ ütleb Sara. „See on teine kultuur, riik ja keel ning kõigega tuleb kohaneda, kuid jätkame oma töö- ja koolituskavasid siin.“

Suveks on kavandatud rohkem kiirvestlusi

EURESe Saksamaa esinduse projekt jätkus pandeemia ajal. Kaks hiljutist värbamisvooru toimusid veebis, kuid virtuaalsete kiirvestluste korraldamisel on projekt jäänud oma usaldusväärsesse formaati.

Veebruaris saabus Baierisse 18 edukat kandidaati Itaaliast ja Hispaaniast, et alustada tööd, ning praegu läbib oma koduriigis saksa keele kursusi veel 90 kandidaati. Nad alustavad tööd septembris.

Carmen ja tema EURESe nõustajatest kolleegid Carmen Allabar ja Kim Prade soovivad nüüd laiendada projekti Baierist kaugemale ning peavad juba läbirääkimisi tööandjaga Tüüringis.

Samal ajal korraldavad nad projekti kuuenda värbamisvooru raames juunis või juulis 90 täiendava vaba töökoha kiirvestluse.

Kui oled huvitatud projektis osalemisest, võta rühmaga ühendust aadressil ZAV [dot] Regionenteam-Suedwesteuropaatarbeitsagentur [dot] de (ZAV[dot]Regionenteam-Suedwesteuropa[at]arbeitsagentur[dot]de).

Kui soovid teavet muude võimaluste kohta Saksamaal, võta ühendust aadressil zavatarbeitsagentur [dot] de (zav[at]arbeitsagentur[dot]de).

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
  • EURESe parim tava
  • Tööturuuudised/liikumisuudised
  • Edulood
  • Noorus
Sektor
  • Human health and social work activities

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.