Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy11 października 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 5 min

Mentoring kariery: Wspieranie przyszłych pracowników

Zmiana statusu ze studenta studiów stacjonarnych na pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nigdy nie jest prostym krokiem. Bez względu na to, czy wkraczasz w świat pracy po ukończeniu szkoły, uniwersytetu, czy też szkoły zawodowej, zmiana ta bywa bardzo trudna, można jej jednak sprostać mając odpowiednie wsparcie. Spotkaliśmy się z Paulem Kitchenem, mentorem kariery na University of Nottingham  (Uniwersytecie w Nottingham), aby dowiedzieć się więcej na temat porad oferowanych przyszłym pracownikom.

Career mentoring: Supporting the workforce of tomorrow
EURES

Proszę nam opowiedzieć coś więcej o sobie oraz pełnionej przez pana roli mentora.

Ukończyłem University of Nottingham (Uniwersytet w Nottingham) w 1983 r. Mimo iż chciałem zostać psychologiem edukacyjnym, wkroczyłem w świat biznesu nie mając pojęcia, jak odnieść w nim sukces. Po zdobyciu doświadczenia na rożnych stanowiskach zacząłem specjalizować się w dziedzinie rozwoju biznesu, zwłaszcza rozwoju strategii partnerstwa. Obecnie prowadzę własną działalność wspierającą rozwój małych przedsiębiorstw.

Nieco ponad trzy lata temu uniwersytet zwrócił się do absolwentów dążąc do zwiększenia ram wsparcia dla studentów i świeżych absolwentów. Jako mentor kariery moim obowiązkiem jest pomoc młodym umysłom na początku ich ścieżki zawodowej, jak również inwestowanie we własne uczenie się przez całe życie.

Ogólnie rzecz biorąc, jakie wsparcie oferuje pan swoim studentom?

Pomagam moim podopiecznym wkroczyć do świata biznesu i się do tego przygotować, zarówno jeśli chodzi o staże, praktyki, czy też zatrudnienie. Studenci wybierają mentorów biorąc pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności, więc podopieczni powinni być dobrze do nich dopasowani.

W ramach tego wsparcia udzielane są informacje na temat formy rozmów kwalifikacyjnych, technik zadawania pytań, oczekiwań pracodawców, sposobu sporządzania CV oraz listu motywacyjnego, języka stosowanego w świecie biznesu oraz tempa spotkań. Czasami w miarę rozwoju rozmowy studenci zdają sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron, a to z kolei pomaga im zrozumieć, jaka rola będzie dla nich odpowiednia.

Oprócz pomocy w zakresie bardziej praktycznych aspektów, tj. sporządzania CV i przygotowywania do rozmów kwalifikacyjnych, zapewnia pan studentom również wsparcie emocjonalne. Czy może nam pan o tym opowiedzieć?

Jest to kwestia, która decyduje o pomyślności bądź niepowodzeniu relacji. To nie jest tylko zwykła znajomość. Mam przed sobą jeden cel: przygotować studenta na spotkanie ze światem pracy. Wymaga to poświęcenia z obu stron. Tak jak w każdej relacji, należy zrozumieć istotę jej funkcjonowania oraz wyznaczyć pewne zasady i granice.

Studenci mają wiele wątpliwości, a mimo to podejmują nieprzewidziane ryzyka, wykazując się odwagą. Większość z nich przyzwyczaiła się do porównywania swoich osiągnięć z wynikami rówieśników zamiast kierować się własnymi standardami. Pomoc w uwolnieniu się od oczekiwań innych oraz wyznaczaniu realistycznych oczekiwań wobec samych siebie ma tutaj kluczowe znaczenie.

Przekonałem się, że jest to podstawowy element budowania pewności siebie. Podejmując samodzielne decyzje dotyczące swojej przyszłości zamiast dążyć do spełnienia oczekiwań innych ludzi potwierdzasz, że twoje pragnienia naprawdę się liczą. Ty się liczysz. Zerkając w głąb siebie znajdujesz odpowiedzi, a kiedy już je masz, nabierasz wiary we własne możliwości, w to, że możesz zbudować własną przyszłość.

Studenci mogą sami dotrzeć do celu swej podróży i właśnie to robią; w dużej mierze rolą mentora jest udzielenie wskazówek pokazujących drogę, którą powinni się kierować. Moim zdaniem sama świadomość tej podróży sprawia, że jest to doświadczenie pozwalające na rozwój.

Po drugiej stronie tego świata biznesu stoją oczywiście pracodawcy. W jaki sposób pana zdaniem przedsiębiorstwa mogą zwiększyć swoją atrakcyjność wśród młodych ludzi?

Mogą wykazać się zaangażowaniem w kwestii różnorodności i włączenia społecznego, społecznej odpowiedzialności biznesu, środowiska i zdrowia psychicznego swoich pracowników. Zalecałbym nagranie filmików z rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzanych z prawdziwymi absolwentami, którzy są obecnie cenionymi pracownikami, aby pokazać, w jaki sposób zmierzyli się ze swoimi wyzwaniami i odnieśli sukces w miejscu pracy.

Świat pracy dynamicznie się zmienia. W jaki sposób pana zdaniem wpływa to na studentów, ich zdolność do znalezienia pracy oraz przystosowania się do nowego środowiska pracy?

Jest to bardzo trudne, gdy nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę, że zatrudnianie pracowników jedynie na podstawie ich doświadczenia nie jest korzystne, ponieważ wkraczamy właśnie w czwartą epokę przemysłową.

Uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i automatyzacja szybko zmieniają kryteria wyszukiwania nowych talentów przez pracodawców. Umiejętność rozwiązywania problemów, odporność oraz kreatywność są coraz bardziej cenionymi atrybutami w miejscu pracy, a nasze umiejętności społeczne również zyskują na znaczeniu. Większość czasu spędzimy pracując w małych zespołach dążąc do ulepszenia współpracy z technologią, by osiągnąć najlepsze rezultaty. Nasze człowieczeństwo stanie się wartością, którą pracodawcy będą chcieli zmierzyć.

Musimy wykazać, że cechuje nas zdolność przystosowania się i chęć uczenia się. Sprawia to, że studenci są dobrze przygotowani, ponieważ posiadają umiejętności niezbędne do nauki oraz zdolności do rozwoju. Będą oni musieli rozwinąć w sobie pasję i zaangażowanie w kwestii uczenia się przez całe życie, jak również stosowania nowo pozyskanej wiedzy w miejscu pracy, aby zapewnić maksymalną elastyczność przedsiębiorstwu, w którym pracują.

Podsumowując, co podoba się panu najbardziej w pracy mentora kariery?

To, że mogę obserwować jak inni rozwijają skrzydła. Bycie świadkiem rozwoju innych jest największym darem w życiu. Wpływ jaki można wywrzeć na czyjąś pewność siebie, sposób myślenia, granice, niezależne myślenie i kreatywność jest ogromny. Można zmienić ich sytuację w znaczący sposób, ale trzeba pamiętać, że ten medal ma dwie strony. Poczyniłem pewne istotne obserwacje dotyczące różnych stylów pracy, a także lepiej zrozumiałem wyzwania, z którymi mierzą się nasze młode talenty.

 

Powiązane linki:

Uniwersytet w Nottingham

Uniwersytet w Nottingham – Mentoring Kariery

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Informacje szczegółowe

Tematy
 • Interesariusze zewnętrzni
 • Porady i wskazówki
 • Historie sukcesów
 • Młodzież
Sektor
 • Accomodation and food service activities
 • Activities of extraterritorial organisations and bodies
 • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
 • Administrative and support service activities
 • Agriculture, forestry and fishing
 • Arts, entertainment and recreation
 • Construction
 • Education
 • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
 • Financial and insurance activities
 • Human health and social work activities
 • Information and communication
 • Manufacturing
 • Mining and quarrying
 • Other service activities
 • Professional, scientific and technical activities
 • Public administration and defence; compulsory social security
 • Real estate activities
 • Transportation and storage
 • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
 • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.