Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy2 października 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

„Najlepszy wybór”: Giorgio rozmawia o swoich doświadczeniach z portalem EURES

Inżynier elektryk Giorgio Cover przeniósł się z Włoch do Holandii w 2014 r., kiedy znalazł pracę za pośrednictwem portalu EURES. Kilka lat później Giorgio nadal jest zadowolony z pracy w Holandii. Skontaktowaliśmy się z nim, aby porozmawiać o jego doświadczeniach.

“The best choice”: Giorgio reflects on his EURES experience
Stefania Garofalo, 2018/Egin Erdal

Po raz pierwszy zainteresowaliśmy się historią Giorgia, gdy jego włoska doradczyni EURES, Stefania Garofalo, podzieliła się z nami wywiadem wideo (w języku włoskim), który nagrali razem podczas wizyty Stefanii w Holandii w 2018 r. Na nagraniu Giorgio wspomina szybko przebiegający proces, który pozwolił mu na przeprowadzkę kilka lat wcześniej.

„Mój lot był wieczorem, a następnego ranka byłem w biurze!”

Giorgio zbierał owoce w winnicy swojego wuja, gdy otrzymał telefon z ofertą pracy w Holandii. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko – już 20 dni później Giorgio wsiadał do samolotu. „Mój lot był wieczorem, a następnego ranka, o dziewiątej, byłem w biurze!” – wspomina w nagraniu.

Dzięki wsparciu Stefanii, po złożeniu podania o pracę na stanowisko zaproponowane przez jednego z jej holenderskich kolegów, Giorgio znalazł pracę w Aqua Vision BV, firmie doradczej w dziedzinie hydrografii z siedzibą w Utrechcie.

„Giorgio znalazł ofertę za pośrednictwem portalu EURES” – wyjaśnia Stefania w nagraniu. Potem było już bardzo prosto: „To, co przeczytał, przekonało go, więc postanowił się zgłosić. Firma zdecydowała, że jest najlepszym kandydatem, i zadzwoniła do niego”.

Rozmawiając o życiu i pracy, Giorgio mówi, że czuje się dobrze w Holandii, choć przyznaje, że holenderska pogoda nie rozpieszcza go jako Włocha. Stefania żartuje również, że najwyraźniej ćwiczy swoje umiejętności językowe w pracy – do tego stopnia, że podczas rozmowy po włosku ciągle przechodzi na angielski!

„Sprawia, że się rozwijasz”

Po tym, jak Stefania udostępniła nam nagranie wideo, skontaktowaliśmy się z Giorgiem, aby dowiedzieć się więcej o jego doświadczeniu oraz o tym, co się u niego zmieniło w ciągu ostatnich dwóch lat, od czasu nakręcenia nagrania.

Obecnie 31-letni Giorgio nadal mieszka w Holandii, choć niedawno rozpoczął nową pracę jako inżynier elektronik w Instytucie Badań nad Morzem i Atmosferą na Uniwersytecie w Utrechcie. Rozmyślając o przeprowadzce sprzed pięciu lat, Giorgio mówi: „decyzja o wyjeździe była najlepszym wyborem, jakiego mogłem dokonać”.

Pomimo że Giorgio znał już dobrze Holandię – mając 19 lat wziął udział w wymianie kulturalnej i wielokrotnie odwiedzał ten kraj – wyjazd był dużym krokiem w jego życiu.

Wychowywał się w wiosce w prowincji Treviso w północnych Włoszech, gdzie jego rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne i winnicę. Mimo że studiował inżynierię elektroniczną na Uniwersytecie w Udine, jego jedynym doświadczeniem zawodowym przed przeprowadzką do Holandii pozostawała praca w rodzinnym gospodarstwie rolnym. „Wychowałem się, poznając znaczenie ciężkiej pracy na roli” – mówi.

„Przebywanie z dala od rodziny i poza strefą komfortu, samotnie w innym kraju, pomaga wydobyć z was cechy, których być może nie spodziewalibyście się mieć” – rozmyśla Giorgio. „Sprawia, że się rozwijasz, bo daje ci nową perspektywę. Jeśli porównam się teraz z osobą, którą byłem, to widzę, że bardzo się zmieniłem”.

Choć Giorgio pragnie pewnego dnia wrócić do swojej włoskiej wsi, mówi, że na razie jest szczęśliwy i koncentruje się na zdobywaniu cennego doświadczenia. „Na razie planuję zostać w Holandii, aby rozwijać się, uczyć i zdobyć szeroki zasób wiedzy w różnych dziedzinach, na ile będę mógł”.

 

Powiązane linki:

Portal EURES

Wywiad wideo (w języku włoskim)

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Historie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.