Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok13. novembra 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Alessandria si našla kariérne uplatnenie ako opatrovateľka v Nemecku

Vďaka spoločnej iniciatíve siete EURES a dvoch nemeckých zamestnávateľov dostali viacerí európski uchádzači o zamestnanie príležitosť absolvovať v Bavorsku odbornú prípravu špecializovaných opatrovateľov. Jedna z vybraných uchádzačiek, Alessandria Grossiová, nám porozprávala svoj príbeh.

Alessandria finds a career as a care worker in Germany
Alessandria Grossi

„Všetko to začalo v jedno júlové popoludnie v roku 2019, keď som sa na stránke siete EURES v aplikácii Facebook dočítala o projekte, v rámci ktorého prijímali opatrovateľov v Nemecku,“ začína Alessandria svoje rozprávanie. „Veľmi ma to zaujalo.“ 45-ročná Alessandria bola práve bez práce a nedarilo sa jej nájsť si nové, stabilné pracovné miesto. Keďže pred tým, než sa ako tínedžerka presťahovala do Talianska, vyrastala v Nemecku, bola pripravená sa tam vrátiť s novým poslaním. Tento projekt v nej prebudil nádej.

Možnosť odbornej prípravy v odvetví opatrovateľských služieb

Alessandria sa obrátila na sieť EURES. Spočiatku jej pomáhala Rosaria Petrillová z milánskej pobočky siete EURES a potom ju nasmerovali na poradkyňu EURES Charlotte Glötznerovú z Medzinárodnej služby zamestnanosti (ZAV) v Norimbergu, ktorá bola členkou tímu pracujúceho na projekte. V spolupráci s dvoma bavorskými poskytovateľmi opatrovateľských služieb – nadáciou Stiftung Sankt Johannes so sídlom v obci Marxheim-Schweinspoint a nadáciou Dominikus-Ringeisen-Werk so sídlom v obci Ursberg – Charlotte spolu s kolegami hľadali uchádzačov z celej Európy, ktorí by sa do týchto dvoch organizácií prišli vyškoliť za opatrovateľov pre osoby s osobitnými potrebami.

Ako Charlotte vysvetlila, malo to pomôcť vyriešiť miestny nedostatok zručností. „Pre zamestnávateľov v Nemecku je čoraz ťažšie zamestnať kvalifikovaných špecializovaných opatrovateľov,“ vysvetľuje. „Pridanou hodnotou tohto projektu je, že spája prácu s odborným vzdelávaním a účastníci dostávajú mzdu.“

Návšteva u zamestnávateľa ponúka reálny obraz

Charlotte pozvala Alessandriu, aby sa zúčastnila na dvoch náborových dňoch, ktoré sa konali vo februári 2020 v Bavorsku. Charlotte organizovala toto podujatie s Anjou Coenenovou, miestnou poradkyňou siete EURES z agentúry zamestnania v meste Donauwörth.

V prvý deň poskytovali informácie o programoch odbornej prípravy a podpore, ktorú môže poskytnúť sieť EURES, vrátane možností financovania na pokrytie nákladov na cestovanie, jazykové kurzy a premiestnenie. Uchádzači absolvovali aj pohovor s perspektívnymi zamestnávateľmi.

Na druhý deň uchádzači navštívili priestory oboch organizácií vrátane ubytovania, ktoré zamestnávatelia poskytujú. „Pre uchádzačov to bolo veľmi prínosné, pretože získali reálny obraz o budúcom pracovisku a okolí,“ dodáva Charlotte.

Nástup napriek pandémii COVID-19

Náborové dni boli obrovským úspechom, keďže Alessandria a osem ďalších uchádzačov z Európy dostali ponuku práce. V dôsledku pandémie COVID-19 sa však všetko skomplikovalo. Kvôli obmedzeniu cestovania a prísnym nariadeniam v odvetví opatrovateľských služieb sa začiatok projektu oneskoril.

Alessandrii spolu s ďalším účastníkom sa v júni podarilo presťahovať do Bavorska, kde začali odbornú prípravu v organizácii Stiftung Sankt Johannes. Ďalší účastníci začali v októbri pracovať v organizácii Dominikus-Ringeisen-Werk a v súčasnosti sa zúčastňujú na online kurze nemeckého jazyka, čo im pomôže začleniť sa.

Ľahký začiatok vďaka podpore

Napriek nezvyčajným okolnostiam si Alessandria ľahko privyká s pomocou svojho „neskutočne priateľského a ústretového“ zamestnávateľa. Od siete EURES dostala takisto pomoc vo forme finančnej podpory prostredníctvom programu Reactivate, ktorú využila na zaplatenie nákladov na cestu do Nemecka a zariadenie bývania.

„Nebolo pre mňa ľahké odísť od rodiny a prísť pracovať sem do Nemecka,“ hovorí. „Presvedčila ma však príležitosť pomáhať druhým. Cítim sa dobre a mám rada svoju prácu. Vždy som rada pracovala s ľuďmi s osobitnými potrebami.“

„V mojom veku sa mi absolvovanie odbornej prípravy a práca v Nemecku v takom krásnom regióne, akým je Bavorsko, zdá ako splnený sen,“ dodáva. „Využívam túto príležitosť, aby som poďakovala všetkým zamestnancom siete EURES.“

 

Súvisiace odkazy:

Reactivate

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Trendy náboruSociálne médiáÚspešné príbehyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Administrative and support service activitiesHuman health and social work activitiesOther service activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.