Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy17 lipca 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Dziewięć prostych sztuczek informatycznych przydatnych w miejscu pracy

Znajomość techniki odgrywa coraz większą rolę na dzisiejszym rynku pracy. W związku z tym przedstawiamy dziewięć prostych sztuczek informatycznych, które pomogą rozwinąć Twoje umiejętności cyfrowe i zwiększą Twoją wydajność.

9 simple IT hacks for the workplace
Shutterstock

Korzystaj z szablonów podczas wykonywania rutynowych zadań

Jeżeli ciągle wykonujesz to samo zadanie, utwórz dla niego odpowiedni szablon. Nie tylko pozwoli Ci to na zaoszczędzenie czasu, ale może również przypominać o elementach pominiętych w danym dokumencie. Na przykład zapisując szablon w programie Microsoft Word, po prostu zmień typ pliku na „szablon programu Word” (korzystając z rozwijanego menu znajdującego się pod nazwą pliku).

Pobierz menedżera haseł

Większość stron i systemów internetowych wymaga utworzenia hasła. Zapamiętanie wszystkich haseł może być niezwykle trudne i pewnie nie raz musiałeś(-aś) je resetować. Pobierz menedżera haseł (np. LastPass) i nie marnuj więcej czasu na ciągłe (nieudane) próby logowania.

Korzystaj z filtra niebieskiego światła lub postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20, aby walczyć z problemem zmęczonych oczu

Patrzenie na ekran komputera przez dłuższy czas, zwłaszcza przy słabym oświetleniu, może powodować zmęczenie oczu i negatywnie wpływać na jakość snu. Aby temu zaradzić, pobierz jeden z wielu dostępnych filtrów światła niebieskiego (np. Windows 10 Night light, CareUEyes Lite oraz Iris mini). To oprogramowanie automatycznie dostosuje barwę ekranu w zależności od pory dnia i wyeliminuje zbędne niebieskie tony, zastępując je ciepłymi.

Ponadto, zgodnie z zasadą 20-20-20, po każdych 20 minutach pracy przy komputerze należy oderwać wzrok od ekranu i przez 20 sekund patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (6 m). Jeżeli martwisz się, że spędzasz zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, stosowanie tej zasady może pomóc Ci w prosty sposób ochronić oczy.

Korzystaj z aplikacji, która pomoże Ci walczyć z prokrastynacją, lub systemu zarządzania czasem pracy

Istnieje szereg dostępnych aplikacji, które pomogą Ci walczyć z prokrastynacją, oraz systemów zarządzania czasem pracy. Aplikacje takie jak Be Focused pomagają w zwiększeniu wydajności dzięki określeniu czasu pracy i przerw, co pozwala na podział obszerniejszych zadań na mniejsze podzadania i śledzenie postępów w ich realizacji. Możliwość zablokowania niektórych stron internetowych na określony czas może pomóc w maksymalnym ograniczeniu czasu spędzanego na śledzeniu mediów społecznościowych.

Przestań korzystać z poczty elektronicznej

Mimo że przez wiele lat to wiadomości e-mail były najchętniej wybieraną metodą komunikacji biznesowej, wprowadzenie takiego oprogramowania, jak Microsoft Teams, Slack i Trello, sprawia, że nie trzeba już marnować czasu na przeszukiwanie zapełnionej skrzynki odbiorczej. Programy te mają szereg funkcji, takich jak czaty grupowe, możliwość wyboru narzędzi i planowania wideokonferencji, a zatem w znacznym stopniu ułatwiają i skracają procesy administracyjne, zostawiając więcej czasu na wykonanie wartościowych i priorytetowych zadań.

Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe pomagają zaoszczędzić czas, umożliwiając wybór danej funkcji w ciągu kilku sekund i bez użycia myszki. Istnieją setki skrótów klawiszowych, lecz wśród najbardziej popularnych wyróżniamy:

 • Ctrl + Z = Cofnij
 • Ctrl + Y = Powtórz
 • Ctrl + X = Wytnij
 • Ctrl + C = Kopiuj
 • Ctrl + V = Wklej
 • Ctrl + A = Zaznacz wszystko
 • Ctrl + B = Pogrubienie
 • Ctrl + I = Kursywa
 • Ctrl + U = Podkreślenie
 • Ctrl + N = Nowy dokument
 • Ctrl + P = Drukuj

Korzystaj z darmowego e-uczenia się

Internet oferuje szeroką gamę możliwości uczenia się, z których można korzystać bezpłatnie i na odległość. Na przykład Google Digital Garage zapewnia studentom wiedzę cyfrową i umiejętności cyfrowe służące rozwojowi ich kariery i działalności gospodarczej, jak również świadectwo ukończenia, które można umieścić w CV.

Skanuj dokumenty i twórz z nich pliki w formacie PDF za pomocą aplikacji na smartfony

Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś(-aś) ważny wydruk, możesz teraz skorzystać z aplikacji mobilnej, np. CamScanner, aby przekonwertować go na plik w formacie PDF bez konieczności ręcznego przepisywania treści. Minęły już czasy, w których w poszukiwaniu jednego konkretnego dokumentu musieliśmy przeszukiwać wypełnione nimi po brzegi torby czy biurka!

Zainstaluj oprogramowanie do udostępniania plików

Dzięki korzystaniu z takiego oprogramowania jak Dropbox czy OneDrive możesz uzyskać dostęp do swoich plików z różnych komputerów i urządzeń, bez względu na to, gdzie się znajdujesz. Może to być przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy pracujesz w domu. Musisz jednak zachować ostrożność, jeżeli masz do czynienia z wrażliwymi lub poufnymi informacjami – zasięgnij porady działu IT w swoim przedsiębiorstwie.

Mamy nadzieję, że te sztuczki w krótkim czasie uczynią z Ciebie cyfrowego geniusza!

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Powiązane linki:

LastPass

Windows 10 Night light

CareUEyes Lite

Iris mini

Be Focused

Microsoft Teams

Slack

Trello

Google Digital Garage

CamScanner

Dropbox

OneDrive

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.