Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok19. februára 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

8 tipov pre mladých podnikateľov

Byť podnikateľom znamená, že človek je sám sebe pánom, sám prijíma všetky rozhodnutia a robí to, čo je skutočne jeho vášňou. Zároveň si to však môže vyžadovať aj obrovské pracovné nasadenie, a to najmä vtedy, keď v podnikaní ešte len začína. Aby sme vám podali pomocnú ruku, ponúkame 8 najlepších tipov pre mladých podnikateľov.

8 tips for young entrepreneurs
EURES

Verte svojej vízii: Pokiaľ ste o svojom nápade skutočne presvedčený, ľahko ho predostriete aj ostatným. Čím viac sa delíte o svoje oduševnenie a zanietenie s ostatnými, tým lepšie rozpoznajú vašu úprimnosť, nadchnú sa pre váš nápad a pomôžu vám v tom, aby ste boli úspešný. To bude pre vás aj impulzom potrebným na zdolanie prekážok, ktorým budete na tejto ceste čeliť. Je totiž nepravdepodobné, že sa vzdáte toho, čomu veríte.

Nadväzovanie kontaktov: Všetko je o tom, koho poznáte. Čím viac sa na verejnosti prejavujete a rozprávate iným o svojich predstavách, tým je pravdepodobnejšie, že natrafíte na niekoho, kto vám ich pomôže premeniť na realitu. To znamená, že chodíte na rôzne podujatia, kde sa dostávate do kontaktu s potenciálnymi investormi a dávate o sebe vedieť. Pri nadväzovaní kontaktov dbajte na to, aby ste vystupovali profesionálne, a môžete si byť istý, že vás budú brať vážne. Oplatí sa vopred si precvičiť to, čo poviete (napr. krátku výťahovú reč), aby ste vašu koncepciu predstavili čo najzrozumiteľnejšie a najdôveryhodnejšie.

Výskum: Majte prehľad o svojom trhu. Čím aktuálnejšie informácie máte o stave odvetvia, v ktorom sa usilujete preraziť, tým máte väčšiu šancu vedieť, čo môžete očakávať. Spoznajte svojich konkurentov, aktuálne metódy, ktoré fungujú a ktoré nie, ako aj produkty a ľudí okolo vás. Pomôže vám to vylepšiť vlastné nápady a komunikovať s ostatnými subjektmi v danom odvetví.

Plánovanie: Vytvorte si plán ... ale nelipnite na ňom za každú cenu. Hoci vám plán môže skvelým spôsobom ukázať cestu a poskytnúť vám štruktúru, nie všetko pôjde tak, ako očakávate. Nečakané prekážky – a príležitosti – sa môžu objaviť kedykoľvek. Preto buďte otvorený zmenám, aby ste mohli svoj plán prispôsobiť, upraviť a reštrukturalizovať.

Neúspech: Každému sa stane, že z času na čas neuspeje. Prečítajte si životopis ktoréhokoľvek zo súčasných úspešných podnikateľov a zistíte, že v minulosti zažili rovnako veľa neúspechov, ako aj úspechov. A to je v poriadku, pretože najviac záleží na tom, čo si z takéhoto neúspechu skutočne odnesiete. Vezmite si z neho ponaučenie alebo to považujte za „zahrievacie kolo“, a potom to skúste znova. Rovnako ako herci, ktorí absolvujú stovky konkurzov pred tým, ako dostanú tú úlohu, ktorá odštartuje ich kariéru, aj podnikatelia sa môžu zo svojich chýb učiť a posilnení sa napokon vrátiť na scénu.

Podniknite kroky: Chopte sa každej príležitosti, ktorá sa vám naskytne, a to aj vtedy, keď ste unavený a je to to posledné, na čo máte chuť. Od jednej zmeškanej príležitosti môže závisieť to, či sa váš podnik posunie ďalej na vyššiu úroveň alebo o krok späť. Buďte čo najviac produktívny, a tým výrazne zvýšite svoje šance na úspech. No a práve to si ľudia okolo vás všimnú.

Stanovte si reálne ciele: Určitý čas trvá, kým si získate dôveru a vybudujete vynikajúcu povesť. Dávajte preto pozor na to, aby ste o ne neprišli len preto, že sľubujete niečo, čo nemôžete dodržať. Stanovte si reálne ciele: ľudia budú na vás hľadieť s úctou a dôverou, keď ich budete zakaždým plniť.

Vydržte: Úspech neprichádza vždy z jedného dňa na druhý, jeho dosiahnutie si môže vyžadovať celé roky tvrdej práce. Nenechajte sa odradiť! Oddajte sa svojej práci a jedného dňa sa úspech, ktorý si zaslúžite, dostaví.

Ponúkli sme vám 8 najlepších tipov, ako sa stať úspešným mladým podnikateľom. Veľa šťastia pri ich realizácii!

Článok vznikol v rámci partnerstva s portálom siete EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poadcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.