Důvěřujte své vizi: Pokud jste si svým nápadem skálopevně jistí, je jednoduché o něm přesvědčit ostatní. Čím více zaujetí a nadšení z vás ucítí, tím spíše pochopí, že to myslíte vážně, nadchnou se pro váš nápad a budou vám chtít pomoci s jeho realizací. Důvěra ve vizi pro vás navíc bude hnací silou, kterou budete potřebovat k překonávání překážek na vaší cestě. Pokud něčemu budete věřit, jen tak lehce se nevzdáte.
Vytvořte si síť kontaktů: Říká se, že není důležité, kolik toho víte, ale koho znáte. Čím více kontaktů si vytvoříte a čím více budete o svém nápadu hovořit s ostatními, tím spíše narazíte na někoho, kdo vám může pomoci ho uskutečnit. Znamená to účastnit se akcí, na kterých se můžete osobně setkat s možnými investory, a dávat o sobě vědět. Dbejte na to, abyste při navazování kontaktů vystupovali profesionálně, získáte si tím respekt. Rovněž stojí za to si předem nacvičit, jak chcete svůj nápad prezentovat (například ve formě několikaminutového poutavého shrnutí), abyste mohli vaši myšlenku prodat sebejistě a co nejsrozumitelněji.
Průzkum: Poznejte trh, na který chcete vstoupit. Čím aktuálnější máte informace o odvětví, do kterého se chystáte proniknout, tím spíše budete vědět, co čekat. Obeznamte se s konkurenty, zjistěte, které současné metody fungují a které ne, a pozorně sledujte výrobky a ostatní aktéry ve vašem okolí. To vám pomůže vylepšit své vlastní nápady a zapojit se do komunikace s ostatními subjekty v odvětví.
Plánování: Připravte si plán...ale buďte zároveň připraveni ho změnit! I když může být plán skvělým nástrojem, který poslouží jako vodítko a dodá vašemu záměru strukturu, ne vše se bude vyvíjet podle vašich představ. Nečekané překážky, ale i příležitosti, se mohou objevit kdykoli, proto dbejte na to, abyste si zachovali schopnost svůj plán upravit, pozměnit a přepracovat.
Selhání: Každému se občas něco nepovede. Pokud se začtete do životopisů nejlepších současných podnikatelů, zjistíte, že v jejich minulosti jsou nezdary stejně časté jako úspěchy. A tak je to v pořádku, protože ve skutečnosti záleží jedině na tom, jaké ponaučení si z neúspěchů vezmete. Berte svá selhání jako lekce nebo zkoušky nanečisto a poté to zkuste znovu. Podobně jako herci, kteří musí absolvovat stovky konkurzů, než se jim podaří získat roli, která nastartuje jejich kariéru, i podnikatelé mohou na svých selháních stavět, přičemž jejich zvládnutí je může navíc posílit.
Jednejte: Chopte se každé příležitosti, která se vám naskytne, i když jste zrovna unaveni a je to to poslední, čemu byste se zrovna chtěli věnovat. Promarněná příležitost by mohla být přesně tím jazýčkem na vahách, který posune vaše podnikání buď směrem nahoru, nebo o krok zpět. Vaše šance na úspěch významně posílí i co nejvyšší možná produktivita – je jednou z věcí, kterou vaše okolí snadno zaznamená.
Stanovte si realistické cíle: Vybudování důvěryhodnosti a výborné pověsti chvíli trvá, proto dbejte na to, abyste svou tvrdou práci nezmařili slibováním něčeho, co nemůžete splnit. Stanovte si realistické cíle, a pokud je budete soustavně naplňovat, lidé vás budou respektovat a důvěřovat vám.
Nevzdávejte se: Úspěch se nutně nedostaví přes noc, může přijít až po letech dřiny. Nenechte se tím odradit! Neustávejte ve své práci a jednoho dne budete odměněni zaslouženým úspěchem.
To je našich 8 nejužitečnějších tipů, jak se stát úspěšným mladým podnikatelem. Uplatněte je v praxi, držíme vám palce!
Článek byl vytvořen v partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility.
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Vyhledejte poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcí EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na Twitteru
EURES na LinkedIn
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 19. února 2020
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Obchod / Podnikání
- Rady a tipy
- Mládí
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles