Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok12. marca 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Osem dôvodov, pre ktoré by ste mali zvážiť sezónnu prácu

Sezónna (alebo dočasná) práca sa často považuje za druhoradú a v porovnaní s prácou na plný pracovný čas za menej atraktívnu voľbu, ale nemusí tomu vždy tak byť. Ponúkame vám osem dôvodov, pre ktoré sa oplatí sezónnu prácu zvážiť.

8 reasons you should consider seasonal work
Shutterstock
 1. Získajte pracovné miesto na vstupnej úrovni

V rámci sezónneho zamestnania sú často ponúkané miesta na vstupnej úrovni (vyžadujúce minimálnu prax), ktoré sa v iných odvetviach hľadajú oveľa ťažšie. Môže poslúžiť ako odrazový mostík a ponúknuť skúsenosti, ktoré by neskôr mohli dopomôcť k nájdeniu vhodnej kariérnej príležitosti.

 1. Vyskúšajte si novú oblasť práce alebo nového zamestnávateľa

Pokiaľ zvažujete novú kariéru alebo sa zaujímate o prácu u iného zamestnávateľa, vďaka sezónnemu zamestnaniu si to môžete bezpečne vyskúšať. Viete totiž, že ak sa vám to nebude páčiť, nič vás z dlhodobého hľadiska nebude viazať.

 1. Využite príležitosť na rozvoj jedinečných zručností

Vďaka rozmanitosti dostupných príležitostí v oblasti sezónnej práce (napr. v lyžiarskych strediskách, na festivaloch a v maloobchode alebo v poľnohospodárstve) si budete môcť rozvíjať osobitné a vyhľadávané zručnosti, ktoré by ste si možno na iných pozíciách nemohli zlepšovať.

 1. Zatraktívnite si životopis

Ak si práve hľadáte prácu, skvelým spôsobom, ako si vyplniť voľné miesto v životopise, môže byť práve sezónna práca. Popri nej zároveň nadobudnete cenné zručnosti a získate i tak veľmi potrebný príjem.

 1. Otvorte si dvere k ďalším pracovným príležitostiam

Príležitosť vyskúšať si prácu u konkrétneho zamestnávateľa alebo v určitej oblasti vám ponúkne iba sezónna práca. Zároveň zamestnávateľom umožňuje, aby si vás odskúšali a zistili, či zapadnete do ich pracovného prostredia. Ak váš zamestnávateľ zistí, že ste mimoriadne pracovitý a motivovaný, máte dobré vyhliadky na to, že vám ponúkne dlhodobé pracovné miesto.

 1. Nadväzujte širšiu škálu profesionálnych kontaktov

Aj keď vám po skončení zmluvy na sezónnu prácu neponúknu pracovné miesto na plný úväzok, pamätajte na to, že ste spoznali mnoho nových ľudí, ktorí by vás mohli prípadne upozorniť na budúce príležitosti.

 1. Cestujte

Veľká časť sezónnych prác je k dispozícii v odvetví cestovného ruchu, ktoré ponúka príležitosti na cestovanie a prácu v zahraničí, spoznanie nových miest a kultúr – a ešte za to dostávate aj plat!

 1. Trávte čas vonku

Už aj vďaka svojej povahe sa viaceré druhy sezónnych prác vykonávajú vonku, pretože ide o prácu, ktorá najviac závisí od ročných období a počasia. Trávenie času na čerstvom vzduchu prináša niekoľko výhod, napr. sa vďaka nemu môže zlepšiť fungovanie vášho imunitného systému a môže mať priaznivý vplyv na vaše duševné zdravie.

Veríme, že tieto tipy vás inšpirujú k tomu, aby ste sa zaujímali o sezónne pracovné príležitosti, ktoré zodpovedajú vašim kariérnym cieľom!

V rámci partnerstva so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poadcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

  Témy
  Rady a tipyMladosti
  Sektor
  Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

  Vylúčenie zodpovednosti

  Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.