Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy12 marca 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Osiem powodów, które powinny cię skłonić do podjęcia pracy sezonowej

Praca sezonowa (lub tymczasowa) jest często uznawana za dodatkową, mniej pożądaną opcję w porównaniu z zatrudnieniem w pełnym wymiarze czasu, ale nie stanowi to reguły. Poniżej zamieszczamy listę ośmiu powodów, które powinny cię skłonić do podjęcia pracy sezonowej.

8 reasons you should consider seasonal work
Shutterstock
 1. Dostęp do najniższych stanowisk

Praca sezonowa często oferuje dostęp do najniższych stanowisk, które trudniej byłoby znaleźć w innych sektorach. Może być to ważny krok, który pozwoli ci zdobyć doświadczenie istotne w rozwoju dalszej kariery.

 1. Sprawdź się w nowej dziedzinie lub u nowego pracodawcy

Jeśli pragniesz rozpocząć nową ścieżkę kariery lub chcesz podjąć pracę u innego pracodawcy, praca sezonowa oferuje ci bezpieczną możliwość podjęcia takiej próby przy świadomości, że jeśli ci się nie spodoba, to nie jesteś z nią związany na długi okres czasu.

 1. Wykorzystaj okazję na zdobycie unikalnych umiejętności

Różnorodność dostępnej pracy sezonowej (np. w ośrodkach narciarskich, przy obsłudze festiwali, w sprzedaży detalicznej lub w rolnictwie) może dać ci możliwość zdobycia konkretnych i poszukiwanych umiejętności, których nie miałbyś szans zdobycia, wykonując inne zawody.

 1. Podnieś wartość swojego CV

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania zatrudnienia, praca sezonowa może być nie tylko doskonałą okazją wypełnienia luk w twoim CV, ale również szansą na nabycie wartościowych umiejętności i potrzebnych środków finansowych.

 1. Otwórz się na możliwości dalszego zatrudnienia

Tak samo jak praca sezonowa może być dla ciebie okazją na spróbowanie pracy u konkretnego pracodawcy lub w danej dziedzinie, tak również dla pracodawcy jest ona okazją, by sprawdzić jak ty wpasujesz się w jego środowisko pracy. Jeżeli pracodawca przekona się, że potrafisz ciężko pracować i jesteś zmotywowany, to jest duża możliwość, że otrzymasz ofertę pracy długoterminowej.

 1. Powiększ sieć kontaktów zawodowych

Nawet jeśli pod koniec umowy pracy sezonowej nie otrzymasz oferty pracy w pełnym wymiarze czasu, to i tak udało ci się nawiązać kontakt z wieloma nowymi osobami, co może potencjalnie zaowocować ofertami zatrudnienia w przyszłości.

 1. Podróżowanie

Dużo ofert pracy sezonowej znajduje się w sektorze turystycznym, co stanowi okazję do podróżowania i pracy zagranicą, zwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych kultur za wynagrodzeniem!

 1. Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Ze względu na swój charakter sporo pracy sezonowej wykonuje się na zewnątrz, gdyż jest to praca uzależniona od pory roku i pogody. Istnieje sporo korzyści spędzania czasu na świeżym powietrzu – ma ono pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki skłonią cię do znalezienia ofert pracy sezonowej odpowiadającej twoim celom zawodowym.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

  Tematy
  Porady i wskazówkiMłodzież
  Sektor
  Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

  Zastrzeżenie

  Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.