Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva12. března 2020Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

8 důvodů, proč byste měli zvážit sezónní práci

Sezónní (nebo také dočasná) práce se často považuje za druhořadou, méně žádanou volbu oproti zaměstnání na plný úvazek, ale nemusí tomu tak nutně být vždy. V článku se s vámi podělíme o osm důvodů, proč byste měli sezónní práci zvážit.

8 reasons you should consider seasonal work
Shutterstock
  1. Získáte přístup k nástupním pracovním místům

  Sezónní zaměstnání často vede k nabídce pracovních míst na nástupní úrovni, která se v jiných odvětvích hledají mnohem obtížněji. Sezónní zaměstnání může posloužit jako odrazový můstek a získáte díky němu zkušenosti, které by vám mohly v budoucnu přinést relevantní pracovní nabídku.

  1. Vyzkoušíte si nový obor práce nebo nového zaměstnavatele

  Pokud se porozhlížíte po nové profesní dráze nebo pokud máte zájem o práci u jiného zaměstnavatele, můžete si to díky sezónnímu zaměstnání bezpečně vyzkoušet s vědomím, že pokud se vám to nebude líbit, nejste z dlouhodobého hlediska k ničemu zavázáni.

  1. Využijete příležitostí k rozvoji jedinečných dovedností

  Díky rozmanitosti dostupných příležitostí v oblasti sezónní práce (například v lyžařských střediscích, na festivalech, v maloobchodu nebo v zemědělství) se můžete zlepšit v konkrétních žádaných dovednostech, které byste možná v jiných pozicích rozvíjet nemohli.

  1. Vylepšíte si životopis

  Pokud jste zatím bez práce, může pro vás být sezónní práce skvělou možností, jak vyplnit mezery v životopisu, a také při ní mezitím získáte cenné dovednosti a velmi potřebný příjem.

  1. Otevřete si dveře k dalšímu zaměstnání

  Nejenže vám sezónní práce nabízí možnost vyzkoušet si práci u konkrétního zaměstnavatele nebo v určitém oboru, ale také umožňuje zaměstnavatelům, aby si vyzkoušeli vás a zjistili, jak zapadáte do jejich pracovního prostředí. Pokud váš zaměstnavatel zjistí, že jste mimořádně pracovití a motivovaní, máte dobrou vyhlídku, že vám nabídne dlouhodobé pracovní místo.

  1. Navážete pestřejší škálu pracovních kontaktů

  I když vám po skončení smlouvy na sezónní práci nenabídnou pozici na plný pracovní úvazek, nic to nemění na tom, že jste pracovali s celou řadou nových lidí, kteří by vás potenciálně mohli upozornit na budoucí příležitosti.

  1. Možnost cestovat

  Velká část sezónních prací je nabízena v odvětví cestovního ruchu. Díky tomu budete moci cestovat a pracovat v zahraničí, vidět nová místa a poznat nové kultury – a ještě vám za to platí!

  1. Užijete si čas na čerstvém vzduchu

  Ze své podstaty se řada sezónních prací vykonává na čerstvém vzduchu, protože jde o práci, která nejvíce závisí na ročním období a počasí. Trávení času na čerstvém vzduchu přináší řadu výhod, například může posílit váš imunitní systém a mít pozitivní vliv na vaše duševní zdraví.

  Doufáme, že vás tyto tipy inspirují k hledání příležitostí v oblasti sezónního zaměstnání, které odpovídá vašim vlastním kariérním cílům.

  V rámci partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility.

   

  Další informace:

  Evropské dny pracovních příležitostí

  Drop’pin@EURES

  Vyhledejte poradce EURES

  Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

  Databáze pracovních míst na portálu EURES

  Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

  Kalendář akcí EURES

  Připravované on-line akce

  EURES na Facebooku

  EURES na Twitteru

  EURES na LinkedIn

  Témata
  Rady a tipyMládí
  Sektor
  Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

  Zřeknutí se odpovědnosti

  Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.