Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok2. augusta 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

7 znakov, že môžete byť dušou podnikateľom

Podnikateľom môže byť každý bez ohľadu na fyzickú kondíciu, vzrast, vek, pohlavie alebo štátnu príslušnosť, ale najúspešnejší podnikatelia majú určité spoločné charakteristiky. V tomto článku tieto vlastnosti preskúmame a pomôžeme vám zistiť, či ste dušou podnikateľom.

7 signs that you could be an entrepreneur at heart
EURES

Máte víziu

Pri pohľade na osobnosti typu Steve Jobs či Bill Gates sa môže zdať, že byť podnikateľom znamená len zarábať milióny a vytvoriť najväčšiu značku na svete. Hoci na tejto ambícii nie je nič zlé, úspešné podnikanie sa musí zakladať na nápade. Podnikatelia sú zruční v rozpoznávaní medzier na trhu, pokiaľ ide o nový výrobok, identifikácii neuspokojeného dopytu alebo vo vyvíjaní nového riešenia staršieho problému.

Dokážete sa zamerať na budúcnosť

Hoci je prítomnosť dôležitá, úspešní podnikatelia vždy myslia aj na budúcnosť. Očakávajú nadchádzajúce výzvy, príležitosti a trendy, a tým si zaisťujú popredné miesto vo svojom odvetví, ako aj schopnosť rýchlo reagovať na meniacich sa zákazníkov a ich potreby.

Dokážete sa púšťať do (vypočítaných) rizík

Rozdielom medzi úspešným a neúspešným podnikateľom môže byť jediné slovo: vypočítané. Podnikatelia sa do rizika púšťajú na základe zrelej úvahy alebo plánovania, a nie pocitu. Zriadenie podniku a jeho rozvoj si vyžadujú určitú mieru podstúpenia rizika, ale je dôležité rozlišovať medzi týmto a ľahkovážnosťou. Úspešný podnikateľ vie, kedy je čas riskovať a kedy je vhodnejšie sa tomu vyhnúť.

Ste flexibilný

Schopnosť prispôsobiť sa zmene je nevyhnutná na dosiahnutie úspechu vo svete podnikania. Trhy sú nepredvídateľné podobne ako ľudia, a ak sa podnikateľ dokáže prispôsobiť neočakávaným situáciám a reagovať na ne (a nie ich odmietať), pomôže mu to dosiahnuť úspech.

Ste empatický

Niektorí ľudia si pod úspešným podnikateľom predstavia bezohľadného človeka, pre ktorého sú jeho vlastné ciele dôležitejšie ako city druhých. V skutočnosti je to však len zriedka pravda. Je dôležité, aby zamestnanci, zákazníci a akcionári cítili, že na ich názoroch záleží a že sa zohľadňujú. Najúspešnejší podnikatelia sú tí, ktorí dokážu brať ohľad na názory a pocity všetkých, ktorí sú zapojení do ich podnikania, a jasne sa s nimi rozprávať o tom, ako sa usilujú dosiahnuť spoločný cieľ.

Poháňa vás vlastná motivácia

Byť sám sebe šéfom znamená motivovať samého seba a nespoliehať sa na to, že to za vás urobia druhí. Podnikatelia nemajú manažéra, ktorý kontroluje ich pokrok, zabezpečuje dodržiavanie termínov a prehovára im do duše, ak ráno meškajú do práce. Je ich zodpovednosťou dohliadať na to, aby všetko fungovalo hladko a práca bola vykonaná včas.

Kľúčom k udržaniu si motivácie je zanietenosť. Ak sa vám váš nápad skutočne páči, o to viac budete odhodlaný uspieť s ním.

Dokážete sa vyrovnať s neúspechom

Pri začínaní s podnikaním a presadzovaní sa ako podnikateľ sa nedá vyhnúť neúspechu. Z dlhodobého hľadiska uspejú tí, ktorí to dokážu prekonať a využiť získané skúsenosti v budúcnosti. Podnikatelia nevnímajú neúspech negatívne, ale ako príležitosť zlepšiť sa.

Tu to teda máme: 7 znakov, že môžete byť dušou podnikateľom. Dúfame, že vám tento článok pomôže objaviť v sebe podnikateľa.

V rámci partnerstva s portálom EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.