Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva26. července 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

6 tipů pro studium v zahraničí v Evropě

Příležitostí ke studiu v zahraničí existuje v Evropě celá řada a na své si přijde každý. Stěhování do zahraničí může vzbuzovat určité obavy, ale taková zkušenost vás může hodně naučit. Přinášíme vám několik tipů, jak získat ze studia v zahraničí co nejvíce.

6 tips for studying abroad in Europe
Shutterstock

Předem si naplánujte výběr studijních kurzů

Pokud je to možné, měli byste si konkrétně naplánovat průběh svého studia a získávání kreditů ještě před vycestováním na zvolenou univerzitu či vysokou školu. Jestliže se chystáte na výměnný pobyt, mohou se místní administrativní postupy lišit od postupů vaší domovské instituce. Bude tedy asi nějakou dobu trvat, než se zorientujete, jak věci fungují. Přicestujete-li však již s předběžným plánem, můžete se vyhnout zbytečnému stresu v již tak náročných prvních dnech vašeho studia v zahraničí.

Ptejte se

Skvělým způsobem, jak se připravit na studium v zahraničí, je vyptávat se na osobní zkušenosti lidí, kteří se zúčastnili stejného programu. Můžete tak získat neocenitelné informace o dostupných studijních kurzech nebo modulech, praktické informace o ubytování nebo například tipy na místa, která se vyplatí navštívit. Možná se vám také podaří spojit se s ostatními studenty, kteří budou v zahraničí spolu s vámi, a to prostřednictvím sociálních médií a skupin, v jejichž rámci můžete vzájemně sdílet své názory.

Poznejte místní

Pokud si chcete zlepšit své jazykové dovednosti, nejlepším způsobem je kontakt s rodilými mluvčími. S novými lidmi se můžete seznámit například tak, že se zapojíte do skupin a spolků na základě svých zájmů nebo že se zúčastníte výměnné jazykové lekce v kavárně. Pokud poznáte lidi v místě vašeho studia, možná se vám také poštěstí mít společné zážitky například z kulturních oslav a místních akcí a vytvořit si tak trvalejší pouta.

Jděte do všeho naplno

Nedržte se jen toho, co již znáte, ale naopak se snažte zapojit do kultury země, ve které studujete. Vyzkoušejte místní kuchyni a seznamte se s místní historií a kulturou. Obohatí se tak vaše zkušenosti získané studiem v zahraničí a můžete se dozvědět cenné souvislosti použitelné při osvojování nového jazyka. Užívejte si volný čas naplno při návštěvách nedalekých měst, památek, historicky významných míst, přírodních krás, muzeí a dalších kulturních center, například divadel, koncertních síní a galerií.

Vyzkoušejte něco nového

Pokud ještě neovládáte jazyk země, ve které studujete, proč se nezapsat do kurzu pro začátečníky? Případně se můžete během svého pobytu v zahraničí pustit do nového sportu nebo začít s nějakým koníčkem. V nabídce mohou být i aktivity, k jejichž vyzkoušení byste se doma nedostali. Co zvolit právě jednu z nich?

Nezapomeňte studovat!

I když budete chtít svůj čas v zahraničí využít na maximum, stále je nutné úspěšně absolvovat zvolené kurzy. Každý den si na studium vyčleňte určitý čas a neusínejte na vavřínech. Pokud jste se pustili do studia místního jazyka, využijte toho, že žijete v prostředí, kde se jím hovoří, a vyhledávejte každou příležitost k jeho procvičení. Proč se třeba nepokusit věnovat každý den chvilku zdokonalování konkrétní dovednosti?

Doufáme, že vám tyto rady pomohou získat během vašeho studia v zahraničí skvělé zkušenosti! Podívejte se na související články o tom, proč byste si měli troufnout pracovat v zahraničí a jak může život v zahraničí zvýšit vaše sebeuvědomění.

V rámci partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility

 

Související odkazy:

Pět důvodů, proč byste si měli troufnout pracovat v zahraničí

Může život v zahraničí zvýšit vaše sebeuvědomění?

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého pracovníka sítě EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Rady a tipyMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.