Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok5. júla 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Šesť tipov na štúdium v zahraničí v Európe

Pre každého existuje celý rad príležitostí na štúdium v zahraničí v Európe. Odchod do zahraničia môže naháňať strach, avšak takáto skúsenosť môže byť veľmi cenným zdrojom poznatkov. Ponúkame vám niekoľko tipov , ako čo najlepšie využiť štúdium v zahraničí.

6 tips for studying abroad in Europe
Shutterstock

Vopred si naplánujte výber kurzu

Ak je to možné, ešte pred odchodom na zvolenú univerzitu alebo vysokú školu si naplánujte podrobnosti týkajúce sa vášho kurzu a kreditov. Ak idete na výmenný pobyt, administratívne postupy sa môžu odlišovať od tých, na ktoré ste zvyknutý vo svojej domovskej inštitúcii. To môže znamenať, že budete potrebovať istý čas, aby ste sa s nimi  oboznámili. Ak si pripravíte plán, ako postupovať, môžete sa po príchode vyhnúť zbytočnému stresu počas už aj tak náročných prvých dní študijného programu v zahraničí.

Pýtajte sa

Vynikajúci spôsob, ako sa pripraviť na štúdium v zahraničí, je pýtať sa ľudí, ktorí sa zúčastnili na rovnakom programe, na ich skúsenosti. Takýmto spôsobom môžete získať užitočné informácie o dostupných kurzoch alebo moduloch, praktické informácie o ubytovaní, alebo napríklad aj tipy na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Takisto sa môžete prostredníctvom stránok alebo skupín na sociálnych médiách skontaktovať s inými, ktorí budú študovať zároveň s vami, a podeliť sa o svoje názory.

Stretávajte sa s miestnymi

Ak sa chcete zlepšiť v cudzom jazyku, najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je rozprávať sa s rodenými hovoriacimi. Nových ľudí môžete stretnúť napríklad tak, že sa pripojíte k skupinám a združeniam s podobnými záujmami, alebo sa zúčastníte na konverzačnom stretnutí v kafetérii. Ak sa spoznáte s miestnymi obyvateľmi, môžete mať šťastie a zažiť aj kultúrne slávnosti a miestne podujatia a vytvoriť si trvalé väzby v mieste štúdia.

Pohrúžte sa do diania

Nebojte sa spoznávať nové veci a skúste sa ponoriť do kultúry krajiny, v ktorej študujete. Vyskúšajte miestnu kuchyňu a spoznajte miestnu históriu a kultúru. Obohatí to vaše štúdium v zahraničí a môže vám poskytnúť hodnotný kontext k jazyku, ktorý študujete. Využite voľný čas a navštívte blízke mestá, významné miesta v krajine, historické miesta, prírodné krásy, múzeá a iné kultúrne centrá, ako sú divadlá, koncertné siene a umelecké galérie.

Skúste niečo nové

Ak ešte neovládate jazyk krajiny, v ktorej študujete, zapíšte sa do kurzu pre začiatočníkov. Prípadne sa počas zahraničného pobytu môžete začať venovať novému športu alebo koníčku. V ponuke môžu byť aj aktivity, ktorým by ste sa doma nemohli venovať. Prečo jednu z nich neskúsiť?

Nezabudnite na štúdium!

Aj keď budete chcieť svoj čas maximálne využiť, stále musíte úspešne absolvovať vybrané kurzy. Každý deň si vyhraďte určitý čas na štúdium a nezaspite na vavrínoch. Ak študujete jazyk, využite okolité prostredie a vyhľadávajte príležitosti na jeho praktizovanie. Prečo nevenovať každý deň chvíľku na zdokonaľovanie konkrétnej zručnosti?

Dúfame, že tieto rady vám pomôžu prežiť úžasný študijný pobyt v zahraničí. Prečítajte si naše súvisiace články o tom, prečo treba nájsť odvahu pracovať v zahraničí  a ako môže život v zahraničí zvýšiť úroveň sebauvedomeni.

V spolupráci so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

Päť dôvodov, prečo treba nájsť odvahu pracovať v zahraničí

Môže život v zahraničí zvýšiť úroveň sebauvedomenia?

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Rady a tipyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.