Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok1. novembra 2019Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Šesť tipov ako vyťažiť čo najviac zo školenia, odbornej stáže či učňovského výcviku

Krátkodobé pracovné miesta, ktoré ponúkajú odborné vzdelávanie na pracovisku, sú stále obľúbenejšou vstupnou bránou do sveta práce. Úspešná praktická či odborná stáž alebo učňovský výcvik vám môžu výrazne pomôcť pri hľadaní vysneného pracovného miesta. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako zabezpečiť, aby ste zo svojej stáže vyťažili čo najviac.

6 tips for getting the most out of a training course, internship or apprenticeship
Shutterstock

Nebojte sa chýb

Ako praktikant, stážista alebo učeň ste tu nato, aby ste sa niečo naučili. Vaši kolegovia vedia, že nemáte toľko skúsenosti ako oni, a nebudú od vás očakávať dokonalé výsledky hneď od začiatku. Nebojte sa prevziať úlohy mimo svojej komfortnej zóny. Prevziať iniciatívu, pomýliť sa a poučiť sa z vlastných chýb je podstatne lepšia vizitka ako vyhýbať sa a unikať kvôli strachu z možných chýb.

Prispôsobte sa pracovným zvyklostiam podniku

Odpozorujte správanie kolegov a upravte svoje správanie podľa nich. Ako sa obliekajú? Ako navzájom komunikujú a spolupracujú? O čom sa v práci bavia a ktorým témam sa vyhýbajú? Uvedomte si, že veľa kolegov tam už pracuje podstatne dlhšie ako vy, alebo má inú zmluvu ako vy, a hoci váš nadriadený môže každý deň odísť skôr, nemusí to platiť pre vás.

Využite možnosť školení a rozšírenia kvalifikácie

Ak dostanete ponuku na školenie alebo rozšírenie kvalifikácie, určite ju využite! Mnoho podnikov prepláca náklady na školenia pre svojich zamestnancov, aby im umožnili prehĺbiť si zručnosti a znalosti v oblastiach relevantných pre ich náplň práce. Nielenže vám to pomôže pri súčasnej práci, ale si tak vylepšíte životopis a vybudujete si znalostnú základňu pre ďalší kariérny postup.

Prejavte ochotu prevziať ďalšie úlohy

Ak máte voľnú kapacitu, opýtajte sa kolegu, či mu s niečím môžete pomôcť. Stážisti, ktorí sú ochotní urobiť malé, nudné úlohy, a súčasne sa chcú ujať väčších a zaujímavejších projektov, sú pre zamestnávateľov najatraktívnejší a je veľmi pravdepodobné, že im bude ponúknuté trvalé pracovné miesto. Ak vám povedia, že momentálne nie je pre vás práca, nepoužite to ako výhovorku, aby ste nič nemuseli robiť, ale skúste si nájsť nejakú všeobecne užitočnú činnosť. Máte nejaký nápad, ako by sa dalo v podniku niečo zlepšiť? Možno by ste mohli napísať návod na zjednodušenie určitého procesu, alebo vytvoriť príručku s informáciami pre nových zamestnancov. Ak sa prejavíte ako motivovaný a kreatívny pracovník, ktorý sa skutočne angažuje pre úspech podniku, vzbudíte u kolegov dôveru vo svoju osobu a svoje schopnosti.

Neberte to osobne

Ak ste nováčikom vo svete práce, ľahko sa vám môže stať, že si začnete klásť otázky typu „Čo si asi o mne myslia kolegovia?“, „Urobil(a) som ____ správne?“ alebo „Čo chcel(a) povedať, keď v e-maile napísal ____?“. Nezabúdajte, že každý má svoje pridelené úlohy a len preto, že by mohol vzniknúť konflikt, pokiaľ ide o dodržanie lehôt, priority či rozhodnutia (väčšinou) nie sú osobné a neodrážajú názor iných na vašu osobu.

Nemusíte zostať naveky

Počas odbornej či praktickej stáže alebo učňovského výcviku môžete dospieť k záveru, že oblasť pôsobnosti podniku, pre ktorý pracujete, sa nekryje s vašimi predstavami. To však neznamená, že márnite svoj čas, keďže vedieť, čo sa vám nepáči, je rovnako dôležité, ako vedieť, čo sa vám páči. Aj tak získate niekoľko prierezových zručností a skúseností, ktoré vám v priebehu času veľmi pravdepodobne pomôžu pri hľadaní zamestnania, ktoré sa k vám hodí.

Dúfame, že naše tipy vám pomôžu pri rozvoji odborného potenciálu!

V rámci partnerstva s portálom EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadajte pracovníkov portálu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.