Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok14. decembra 2017Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

5 tipov pre efektívnu prácu

Efektívna práca prináša celý rad výhod. Nielenže nenápadne zapôsobíte na šéfa a na spolupracovníkov, ale budete si tiež vedieť nájsť viac času na úlohy, ktoré vás obzvlášť zaujímajú. A čo je najlepšie, efektívna práca by vám mohla pomôcť znížiť stres a zvýšiť dôveru vo vaše schopnosti!

5 tips for working efficiently
EURES

V našom najnovšom článku sa zaoberáme tým, ako sa dá pracovať efektívnejšie a ponúkame niekoľko tipov, aby ste mohli začať...

Plánujte dopredu a stanovte si priority

Pracoviská môžu byť preťažené. Množstvo hluku, množstvo ľudí, ktorí od vás niečo chcú, množstvo práce, ktorú je do konca pracovného dňa potrebné vykonať. Naplánovanie využitia času vám skutočne môže pomôcť v tom, aby ste sa dokázali sústrediť na prácu a mohli čo najlepšie uplatniť svoje schopnosti. Prečo nezačínať deň posúdením, ktoré úlohy je potrebné dokončiť a potom si premyslieť, ako to najlepšie urobiť a v akom poradí? Využívanie zoznamov, nástrojov alebo techník môže tento proces uľahčiť a vďaka plánu si budete vedieť nielen stanoviť priority, ale zároveň dokážete znížiť pocity napätia, ktoré sa vynárajú, keď sa snažíte zvládnuť množstvo práce naraz.

Používajte kalendár

Kalendár je vaším najlepším priateľom, pokiaľ ide o plánovanie množstva práce a efektívnu prácu. Robte si poznámky o všetkých stretnutiach a dôležitých termínoch, aby ste na nič nezabudli. Keď si rozvrhnete čas na všetky úlohy, ktoré máte vykonať, rýchlo prídete na to, či si nájdete nejaký voľný čas, aby ste mohli pomôcť niekomu inému a prípadne, či vy sami nebudete potrebovať pomoc.

Ak používate e-mailový systém ako Microsoft Outlook, jeho súčasťou je kalendár, ktorý čaká len na to, kým ho vyplníte. Takéto programy majú tiež celý rad ďalších funkcií, ktoré vám pomôžu zefektívniť prácu, takže si ich vyskúšajte.

Aplikácie využívajte rozumne

Aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť efektívnejšie využívať pracovný čas, sme už spomínali, ale to, že ich nájdete, je len prvý krok, ďalším je ich skutočné každodenné používanie. Vyhraďte si čas na zahrnutie využívania aplikácií do vášho pracovného života a táto malá počiatočná investícia by v ďalšej práci mohla priniesť veľký úžitok.

Získajte všetky informácie

Bez ohľadu na to, kde pracujete, pravdepodobne budete vykonávať úlohy, ktorými vás poveria iní ľudia. Skvelé je, ak vám povedia všetko, čo potrebujete vedieť. Ale ak nie, nebojte sa pýtať. Vďaka ubezpečeniu, že rozumiete tomu, čo sa od vás očakáva, budete môcť znížiť množstvo času, ktorý strávite tápaním a snahou získať tieto informácie. Zvýšite tým nielen svoju efektivitu, ale aj efektivitu vašich kolegov!

Nájdite si čas na reflexiu

Sebareflexia a sebahodnotenie sú dôležitou súčasťou pracovného života. Nájdite si čas na konci každého pracovného dňa alebo pracovného týždňa, ak je to vhodnejšie, a zamyslite nad tým, ako ste pokročili – umožní vám to zistiť, čo šlo dobre a čo nie a kde sa môžete ešte zlepšiť. Tento postup prinesie prirodzený reťazový účinok, ako napríklad zvýšenie produktivity a efektivity, preto určite stojí za to, aby ste do toho investovali svoj čas.

Buďte aktívni

Aj keď je dôležité požiadať o pomoc, keď ju budete potrebovať, nastanú aj také chvíle, kedy by bola cenná aj vaša vlastná iniciatíva. Ak nie ste si istí, ako máte čosi urobiť, prečo neobetovať pár minút a nepokúsiť sa nájsť riešenie? Internet je skvelým zdrojom informácií, rád a usmernení a často zistíte, že niekto iný sa už stretol s rovnakým problémom ako vy a prišiel na riešenie, ktoré by ste mohli vyskúšať. Vyriešenie podobného problému vlastnými silami môže byť skutočne zadosťučinením a získate aj ďalšie zručnosti a znalosti, ktoré sa vám zídu v budúcnosti.

Hľadáte tipy alebo triky na dosiahnutie úspechu v práci? Pozrite si články 5 tipov pre nového učňa alebo stážistuAko urobiť dobrý prvý dojem… v priebehu prvých dvoch týždňov.

 

Súvisiace odkazy:

ďalších funkcií, ktoré vám pomôžu zefektívniť prácu

Aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť efektívnejšie využívať pracovný čas

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Sieť EURES na Google+

Témy
Rady a tipyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.