Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy22 stycznia 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

5 wskazówek jak zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym w obliczu zimowych restrykcji związanych z COVID-19

W zimowych miesiącach możesz odczuwać mniejszą motywację i spędzać więcej czasu w domu. Może to utrudniać zachowanie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a restrykcje związane z COVID-19 z pewnością w tym nie pomagają. Sprawdź nasze 5 wskazówek, jak radzić sobie z zimowymi restrykcjami!

5 tips for a healthy work-life balance during winter COVID-19 restrictions
EURES

1.Stawiaj zdrowie na pierwszym miejscu

Pamiętaj, aby dbać o siebie. Rób regularne przerwy od pracy przy biurku i szukaj okazji do aktywności fizycznej. Dostępnych jest mnóstwo zajęć online, co ułatwia ćwiczenie w domu w dogodnym czasie – wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie: od jogi po bardzo intensywny trening.

2.Ustal zimową rutynę

Twoja rutyna pracy z domu w okresie letnim może nie sprawdzać się tak samo dobrze, kiedy zimowe dni są krótsze, a temperatury dużo niższe niż latem. Zmiana codziennej rutyny może pomóc w lepszym wykorzystaniu dnia. Rozważ spacer albo przebieżkę w porze obiadowej zamiast po pracy, aby zażyć jak najwięcej światła dziennego. Jeśli masz możliwość elastycznej pracy, możesz nawet wprowadzić drobne zmiany w grafiku, aby maksymalnie wykorzystać ostatnie godziny światła dziennego.

3.Przestrzegaj stałych reguł

Jeśli pracujesz z domu, staraj się cały czas pamiętać o dobrych nawykach. Praca tylko w jednym pomieszczeniu w domu, rozpoczynanie pracy o tej samej porze każdego dnia, dbanie o porządek w domowym biurze oraz robienie regularnych przerw w pracy – odwrócenie wzroku od ekranu, wstanie od biurka czy rozprostowanie nóg może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli doświadczasz restrykcji związanych z COVID-19 już od dłuższego czasu, postaraj się, aby dobre nawyki nie wymknęły ci się spod kontroli.

4.Dbaj o życie towarzyskie

Chociaż ze względu na restrykcje związane z COVID-19 być może nie chodzisz do pracy albo nie spotykasz się z przyjaciółmi, Zoom, Microsoft Teams i Facetime mogą świetnie sprawdzić się jako narzędzia do utrzymywania kontaktów towarzyskich. Nadal możesz świętować urodziny i inne uroczystości, wysyłając kartki albo pijąc herbatę bądź wino przez Zooma. 5-minutowa rozmowa z kolegami i koleżankami z pracy przy włączonej kamerze może pozytywnie wpłynąć na Twój dzień, a Ty możesz być jedyną osobą, z którą Twoi współpracownicy rozmawiają, pracując z domu.

5.Szukaj rozrywki online

Coraz więcej wydarzeń przenoszonych jest do świata online w związku z COVID-19. Oznacza to, że nadal możesz chodzić na koncerty, wystawy czy występy kabaretowe, a nawet uczestniczyć w konkursach czy zajęciach kulinarnych, nie wychodząc z salonu! Udział w takich wydarzeniach sprawi, że będziesz wyczekiwać weekendu i pozostawi po sobie miłe wspomnienia, którymi możesz dzielić się z przyjaciółmi pomimo restrykcji rządowych.

Oto one – 5 wskazówek jak zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym podczas zimowych restrykcji związanych z COVID-19. Więcej wskazówek dotyczących pracy z domu znajdziesz w naszym poradniku Pięć prostych kroków, które ułatwią pracę z domu.

 

Powiązane linki:

Zoom

Microsoft Teams

Facetime

Pięć prostych kroków ułatwi pracę z domu

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćSzkolenie EURESPorady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.