Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy18 września 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak stworzyć dynamiczne środowisko pracy? 5 wskazówek dla pracodawców

Pracownicy są sercem twojej firmy lub organizacji. Niezależnie od tego, czy zatrudniasz dwie osoby czy dwieście, twoi pracownicy są siłą napędową firmy, i to dzięki nim możesz zrealizować wyznaczone cele. Chociaż czasem niełatwo osiągnąć równowagę między satysfakcją personelu a potrzebami i wymogami firmy, i nigdy nie uda się zadowolić wszystkich, opracowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą twojej organizacji dynamicznie się rozwijać i odnosić sukcesy

5 tips for creating a thriving workplace

Stwórz dobre środowisko pracy

Nikt nie chce pracować w ponurym otoczeniu, które nie inspiruje do działania.  A może warto pomyśleć o włączeniu kolorów do środowiska pracy? A może rośliny? A co z wygodnymi, tapicerowanymi meblami? Stworzenie specjalnie wydzielonych „stref odpoczynku” lub wygodnych pokoi dla pracowników, w których mogą odprężyć się  podczas przerwy i spędzać czas razem, może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie i morale personelu. Należy przy tym pamiętać, by tworząc tego rodzaju udogodnienia, uwzględnić liczbę pracowników, którzy będą z nich korzystać.

Słuchaj swojego personelu

Przeprowadzenie ankiety wśród pracowników pomoże ci dotrzeć do nich i poznać ich opinie. To rozwiązanie jest przydatne tylko pod warunkiem, że rzeczywiście weźmiesz pod uwagę wyniki sondażu. Przygotuj się na pozytywne i negatywne opinie; jeśli pewne kwestie są często poruszane, oznacza to, że potrzebne są zmiany we wskazanych przez pracowników obszarach. Jeśli pracownicy przekonają się, że podejmujesz kroki w celu rozwiązania zasygnalizowanego przez nich problemu, będą mieli do ciebie większe zaufanie, ponieważ udowodnisz, że szanujesz ich opinie.

Dbaj o maksymalną przejrzystość

W biznesie zmiany są codziennością, a kierownictwo nieustannie podejmuje ważne decyzje. Kiedy decyzje kierownictwa mają bezpośredni wpływ na pracowników, a oni widzą wyłącznie ich rezultat końcowy, często wywołują zaskoczenie i poczucie niepewności. Chociaż w wielu aspektach zarządzania konsultacje z pracownikami są niewykonalne, wyjaśnianie im w miarę możliwości, jak i dlaczego podjęto określone decyzje, może mieć uspokajający wpływ na personel i rozwiać ewentualne obawy.

Uwzględnianie potrzeb pracowników w zakresie szkoleń i sprzętu

W większych firmach nawet najskuteczniej działający zespół kierowniczy nie jest w stanie na bieżąco śledzić tego, co dzieje się na poszczególnych stanowiskach pracy. Dlatego tak ważne jest zaufanie do personelu w zakresie potrzeb szkoleniowych, niezbędnego sprzętu i oprogramowania. Jeśli pracownik zwraca się o udostępnienie konkretnego narzędzia lub oprogramowania, jego prośba prawdopodobnie jest uzasadniona. Jej spełnienie umożliwi pracownikowi wydajniejszą pracę lub radzenie sobie z bardziej złożonymi zadaniami. Chociaż przy tego rodzaju zakupach każda firma musi uwzględniać swój budżet, tego rodzaju inwestycje, służące spełnieniu potrzeb pracowników, niejednokrotnie przynoszą znaczne korzyści przedsiębiorstwu.

Wprowadź nagrody i premie

Nagrody są ważne, ponieważ motywują pracowników do wydajnej pracy i stanowią dowód na to, że ich wysiłki są doceniane. Plany, premie i programy nagród mają niezwykle pozytywny wpływ na budowanie inicjatywy personelu i stanowią cel, do którego pracownicy będą dążyć. Jako pracodawca pokazujesz, że doceniasz ciężką pracę i zaangażowanie w działalność firmy, a przez to zwiększasz lojalność swojego personelu!

Oto pięć wskazówek, dzięki którym twoi pracownicy będą zadowoleni z pracy w dynamicznym środowisku. Jeśli interesuje cię temat zwiększania wydajności, zapoznaj się z 5 aplikacjami, które pomogą ci zwiększyć swoją efektywność w pracy. Możesz podzielić się tymi praktycznymi poradami ze swoim personelem.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.