Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva5. října 2017Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Pět skvělých výhod absolvování stáže

Jonna Drombergová (22) je stážistkou ve finské společnosti CupoNation. Právě jí nabídli učňovskou přípravu v této společnosti, a proto je tím pravým člověkem, který může vyjmenovat pět skvělých výhod absolvování stáže…

5 great benefits of doing an internship
EURES

Skutečný svět

Nejspíš si dokážete udělat představu o tom, jak asi chutná jablko, když vám to někdo popíše, ale na to, abyste to úplně pochopili, ho musíte ochutnat sami. Totéž platí pro vzdělávání. Teorie vysvětlená v učebnici nebo z úst učitele vám nestačí k tomu, abyste si mohli udělat jasnou představu o realitě. Můžete přečíst všechny nejlepší knihy na světě na určité téma, ať jsou to dějiny, nebo marketing, ale nikdy se to nevyrovná praktickým zkušenostem.

Kombinace vzdělávání se stáží vám poskytne opravdu silný základ, na kterém můžete budovat svoji kariéru. Samotné vzdělávání vám dá teoretické znalosti o tom, jaký stavební materiál máte použít, ale samo o sobě nemá žádnou praktickou hodnotu.

Být vždy o krok napřed

Přijali byste člověka, který má jen teoretické znalosti, nebo byste vybrali někoho, kdo má teoretické znalosti a praxi v oboru? O každou pozici na plný úvazek pro mladé lidi bude vždy obrovský zájem.

Stáž vám zajistí výhodu, protože budete doslova o krok napřed před těmi, kteří praktické zkušenosti nemají. V životopisu se to dobře vyjímá a přestože nikdo nebude čekat, že „budete všechno znát“, uznají, že umíte mnohem víc než ti, kteří nikdy nezvedli oči od svých učebnic.

Stáž může představovat právě tu výhodu, kterou k získání vysněné práce na plný úvazek potřebujete.

Skvělá zkušenost

Pro mě bylo skvělou zkušeností to, že jsem měla skutečnou odpovědnost. To je jedna z věcí, které vám umožní růst, a to jak po profesní, tak po osobní stránce. Jen dejte pozor, abyste se dostali do firmy, která vás bude vnímat jako přínos a ne jen jako obsluhu kopírky.

Je to obrovská výzva, když vám šéf poprvé svěří odpovědnost za projekt. Nejspíš se budete cítit hodně pod tlakem. Nezapomeňte ale, že jste se do této pozice nedostali jen šťastnou náhodou. Takové příležitosti k vám přicházejí kvůli tomu, kdo jste a co umíte. Váš šéf vás nenajal náhodou a když věří, že jste připraveni na určitý důležitý úkol, je to nejspíš pravda. Nikdo netvrdí, že to bude snadné, ale určitě to zvládnete a posílí vás to.

Kulturní znalosti

Bez ohledu na to, jestli stáž absolvujete doma, nebo v zahraničí, umožní vám poznat novou kancelářskou kulturu. V Německu se věci často řeší jinak, než jak jsem zvyklá z Finska. Není to nutně lepší nebo horší, jen jiné. Tento druh zkušeností vám umožní pochopit, jak různé podniky fungují. Vezměte si z toho ty pozitivní a využijte je.

Strčte nohu do dveří

Nikdy si nemyslete, že jste na stáž „příliš dobří“. Pokud si budete myslet, že byste měli po škole napochodovat rovnou do pozice na plný úvazek, může to pak pro vás být jako studená sprcha. Většina firem nabízí stáže a budete mít nejspíš mnohem větší šanci získat místo na plný úvazek, když budou vědět, kdo jste a co umíte, pokud jste už dříve ukázali, jakou máte cenu. A pokud stáže nenabízejí… jak již bylo řečeno, nikdy neuškodí udělat proaktivně první krok.

Máte zájem o stáž? Podívejte se na stránky Drop’pin@EURES, kde můžete získat více informací o příležitostech pro mladé a najít perfektní stáž pro sebe!

 

Související odkazy:

CupoNation

5 tipů při hledání stáže

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Pracovní a životní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

 

Témata
Rady a tipyMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.