Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)

Porady i wskazówki

Dział ten jest skierowany do absolwentów uniwersytetów i politechnik oraz ogólnie do osób z wyższymi kwalifikacjami, tj. studentów, absolwentów, nauczycieli i naukowców. Ze względu na to, że niektóre sektory cieszą się dużą popularnością w poszczególnych państwach UE, osoby o wysokich kwalifikacjach mają duże szanse na znalezienie pracy zagranicą.

Jeżeli planujesz rozpoczęcie kariery zawodowej, znalezienie nowej pracy lub jeżeli masz okazję odbyć staż w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub w Szwajcarii, odwiedź poniższe działy i zamieszczone tam linki.

Zmiana życia studenckiego na życie zawodowe zagranicą

Okres przejściowy między szkołą a życiem zawodowym to okres niepewności. Czy wkrótce ukończysz (albo już ukończyłeś(-aś)) studia i chcesz przenieść się do innego kraju EOG i w nim pracować? Jeżeli znasz języki obce, jesteś elastyczny(-a), wytrwały(-a) i zmotywowany(-a) do podjęcia nowej pracy i przeniesienia do nowego kraju i środowiska, to jesteś idealnym kandydatem do zrobienia międzynarodowej kariery!

6 KROKÓW POMOCNYCH W OSIĄGNIĘCIU MIĘDZYNARODOWEJ KARIERY

Zamiana życia studenckiego na zawodowe może być trudna. Ponadto szukanie pracy jest nie tylko wyzwaniem, lecz pochłania również wiele czasu! Aby ułatwić ten okres przejściowy, poniżej przedstawiono 6 kroków zawierających „wskazówki i porady”, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę.  Aby dowiedzieć się więcej, kliknij na dowolną pozycję i przeczytaj interesujący Cię fragment.

Praktyczne wskazówki i porady:

Więcej informacji i porad mogących pomóc w dostosowaniu się do życia zawodowego za granicą znajduje się na innych stronach internetowych, które dostępne są poprzez kliknięcie na Linki pokrewne”.

Ponadto: przeszło 1000 doradców EURES chętnie udzieli informacji i pomoże Ci we wszelkich kwestiach związanych z europejskim rynkiem pracy. Poszukiwanie należy rozpocząć od skontaktowania się z doradcą EURES w państwie zamieszkania. Dane kontaktowe wszystkich doradców EURES znajdziesz klikając na „Skontaktuj się z doradcą EURES”.

Kariera dla naukowców

Naukowcy mogą korzystać z możliwości nauki lub pracy w innym państwie członkowskim i korzystać z Europejskiego Portalu dla Mobilnych Naukowców. Obecnie dostępna jest nowa strona internetowa – „EURAXESS – Researchers in motion” rozszerzona o dodatkowe usługi. Strona ta jest punktem kompleksowej obsługi dla naukowców poszukujących nowych bodźców w swojej karierze zawodowej i rozwoju osobistym za granicą. Ta bezpłatna zindywidualizowana usługa ma na celu dostarczenie wyczerpujących i aktualnych informacji z rynku pracy oraz informacji na temat możliwości finansowania w dowolnej dziedzinie naukowej w całej Europie. Strona ta jest również pierwszym punktem referencyjnym w temacie przysługujących Ci praw oraz instytucji naukowych i fundacji, a także zawiera linki pomocne przy przeprowadzce i pobycie za granicą. W celu uzyskania dalszych informacji należy przejść do „Tematów pokrewnych”.

UWAGA

Należy mieć na uwadze, że dział „Życie i praca” portalu EURES zawiera dalsze specyfikacje dotyczące państw członkowskich EURES w dziale zestawień „Wskazówki i rady”.

Odpowiedzi na inne pytania dotyczące Unii Europejskiej i swobodnego przepływu obywateli z zamiarem osiedlania się, studiowania i pracy w innym państwie członkowskim, znajdują się na portalu EUROPA.