Šis skyrius skirtas darbo ieškantiems universitetų ir politechnikos institutų absolventams ir kitiems aukštą kvalifikaciją turintiems asmenims: studentams, absolventams, mokytojams ir mokslininkams. Kadangi tam tikrų sektorių darbuotojai paklausūs daugelyje ES šalių, šių sektorių aukštos kvalifikacijos darbo ieškančių asmenų galimybės įsidarbinti užsienyje geros.
Jei ketinate pradėti profesinę karjerą, rasti naują darbą ar galimybę mokytis kitoje Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyje ir (arba) Šveicarijoje, skaitykite tolesniuose skyriuose pateiktą informaciją ir naudokitės atitinkamomis nuorodomis.
Iš studento suolo – į profesinį gyvenimą užsienyje
Kelias iš mokyklos į darbą gali būti nelengvas. Neseniai baigėte (ar netrukus baigsite) studijas? Norite išvykti gyventi ir dirbti į kitą EEE šalį? Jei mokate užsienio kalbą, esate lankstus, ryžtingas ir linkęs prisitaikyti ir prie naujo darbo, ir prie naujos šalies ir jos kultūrinės aplinkos, galite siekti profesinės karjeros užsienyje!
6 ŽINGSNIAI IKI PROFESINĖS KARJEROS UŽSIENYJE
Studento duoną iškeisti į profesinį gyvenimą užsienyje gali būti nelengva. Be to, darbo paieška neretai pareikalauja nemažai pastangų ir užima daug laiko. Siekdami padėti jums įsidarbinti užsienyje, pateikiame naudingos informacijos ir patarimų nurodydami 6 žingsnius, kuriuos galėtumėte žengti prieš keldamiesi į kitą šalį. Norėdami patekti į kurį nors nurodytą skyrių, spustelėkite jo nuorodą.
Naudinga informacija ir patarimai
Europos darbdaviai gali naudotis įvairių tarnybų paslaugomis ir informacinėmis priemonėmis informacijai apie laisvas darbo vietas paskelbti. Toliau nurodome informacijos šaltinius, kuriais galite naudotis Europoje.
VALSTYBINĖS ĮDARBINIMO TARNYBOS IR DARBO MOBILUMO PORTALAS EURES
- Kreipkitės konsultacijos į savo vietos ar regiono įdarbinimo tarnybą. Gali būti, kad ten rasite EURES konsultantą, kuris suteiks jums reikiamos informacijos.
- EURES konsultantai gali suteikti informacijos apie darbo galimybes Europos darbo rinkoje, nurodyti jums konkretų darbdavį ir išsamiai informuoti apie gyvenimo ir darbo sąlygas kitose šalyse.
- Dalyvaukite jūsų šalyje EURES rengiamuose darbdavių pristatymo renginiuose, praktiniuose mokymuose ir darbo mugėse. Informaciją apie Europoje rengiamus renginius rasite EURES portalo skyriuje „Renginių kalendorius“.
- Kitas naudingas informacijos apie gyvenimo ir darbo sąlygas kitoje EEE šalyje šaltinis yra EURES portalo skyrius „Gyvenimas ir darbas“. Jame informacija pateikiama pagal šalis.
- Ieškokite tinkamų EURES darbo pasiūlymų kitoje EEE šalyje naudodamiesi EURES portalo funkcija „Paieška“. Čia rasite aktualią savalaikę informaciją apie laisvas darbo vietas 31 Europos šalyje. Pateikiama informacija apie įvairaus pobūdžio darbą – įvairių profesijų, nuolatinio ir sezoninio darbo galimybes. Tarptautinio pobūdžio EURES darbo pasiūlymai specialiai pažymėti mėlyna vėliavėle.
- EURES portalo darbo paieškos funkcijos puslapis patogus naudoti. Darbo ieškotojai gali pasirinkti paieškos šalį, regioną, profesiją, sutarties tipą ar kelis darbo paieškos kriterijus. Paiešką galima atlikti 25 EEE šalių kalbomis.
- Dauguma darbo pasiūlymų į EURES portalą tiesiogiai perkelti iš nacionalinių duomenų bazių, kuriose laikomi duomenys apie laisvas darbo vietas. Šalies, kurioje siūlomas darbas, kalba paprastai nurodomas tik pareigybės pavadinimas ir aprašas. Kiti duomenys, pavyzdžiui, sutarties tipas, patirties ir kvalifikacijos reikalavimai, dažnai nurodomi ir kitomis kalbomis.
- Naudinga žinoti, kad darbdaviai gali patys spręsti, kokia kalba pateikti darbo pasiūlymą EURES portalo darbo paieškos skyriuje. Jei darbdavys itin suinteresuotas įdarbinti darbuotoją iš kitos šalies, darbo pasiūlymą jis gali pateikti viena arba keliomis kitos nei savo šalies kalbomis.
TARPTAUTINĖS ORGANIZACIJOS
- Nacionalinių ir tarptautinių institucijų darbo pasiūlymai skelbiami jų interneto svetainėse. Atminkite, kad norėdami patekti į kandidatų įsidarbinti viešojo administravimo institucijose trumpuosius sąrašus, paprastai turite išlaikyti atrankos testą ar egzaminą. Spustelėję „Nuorodos“ EURES portalo viršutinėje nuorodų juostoje, rasite išvardytas organizacijas ir institucijas, kuriose taip pat galite rasti informacijos ar įsidarbinimo galimybių.
- Europos institucijų darbo pasiūlymai neskelbiami EURES portale. Juos galite rasti Europos personalo atrankos tarnybos (EPSO) interneto svetainėje.
PRIVAČIOS ĮDARBINIMO AGENTŪROS
- Daugelyje valstybių narių esama privačių įdarbinimo agentūrų, kurios specializuojasi laikinojo įdarbinimo užsienyje srityje. Jūsų ar kitos šalies privačių įdarbinimo agentūrų darbuotojai jums taip pat gali suteikti įvairiausio pobūdžio informacijos. Jie padės jums parengti reikiamus dokumentus ir išsiaiškinti teisinius persikėlimo į kitą šalį aspektus. Prieš pasinaudodami jų paslaugomis, išsiaiškinkite, ar jie tinkamai įregistruoti ir ar jų paslaugos mokamos. Taip pat pasitikrinkite, kokio pobūdžio darbo sutartis jie parūpina.
KITI INFORMACIJOS ŠALTINIAI
- Renginių ar kitų darbo pasiūlymų ieškokite specialiai absolventams skirtose interneto svetainėse arba naudodamiesi informacijos paieškos priemonėmis internete (pvz., Google, Yahoo ar kitomis), šalies spaudoje, specialiuose leidiniuose (pvz., specialistams skirtuose žurnaluose) ir universitetų karjeros centruose ar studentų asociacijose (sąjungose). Didžiosios viešosios bibliotekos paprastai reguliariai gauna kitų šalių spaudą ir leidinius. Daug naudingų EEE šalių interneto svetainių adresų taip pat galite rasti Informacijos ir darbo galimybių absolventams skyriuje „Susijusios nuorodos“.
- Stažuotė ar laikinas darbas pasirinktoje šalyje yra puikus būdas susipažinti su ja. Atvykus į šalį darbo ieškoti lengviau. Dažnai didelės įmonės siūlo galimybę atvykti stažuotis arba laikinai dirbti. Stažuočių pasiūlymų ieškokite skyriuje „Informacija ir darbo galimybės absolventams“.
- Iki šiol skaitėte patarimus, kaip ieškoti profesinių galimybių absolventams, o ar negalvojote apie galimybę imtis savo verslo kitoje valstybėje narėje? Ar jau girdėjote apie naująjį Europos Komisijos bandomąjį projektą „ERASMUS jauniesiems verslininkams“ ? Šia mobilumo programa siekiama padėti jauniesiems verslininkams siekti profesinio tobulėjimo, bendradarbiauti ir keistis patirtimi suteikiant galimybę 1–6 mėnesius stažuotis mažoje ar vidutinėje įmonėje kitoje ES valstybėje narėje.
- Kaip susirasti geriausiai mano įgūdžius atitinkantį darbą užsienyje? Darbo ieškantys absolventai ir ypač mažiau galimybių darbo rinkoje turintys studentai turėtų gebėti prisitaikyti prie naujų darbo aplinkybių. Įvertinkite savo kompetenciją ir norą bei gebėjimą įgyti naujų įgūdžių (pagalvokite apie pasitikėjimą savimi, tikėjimą, kad tai sugebėsite!). Paprastai darbdavius ne taip domina diplomai ar studijų sritys; visų pirma jiems svarbus jūsų gebėjimas prisiimti atsakomybę ir gerai dirbti savo darbą.
- Ar mano akademinė ir profesinė kvalifikacija bus pripažinta? Vienas svarbiausių žingsnių yra išsiaiškinti, kaip siekti savo kvalifikacijos pripažinimo svečioje šalyje, ir ar jūsų profesija toje šalyje yra reglamentuojama profesija. Reglamentuojamos profesijos Reglamentuojamos profesijos – tai tokios profesijos, kuriomis verstis gali tik tinkamą kvalifikaciją turintys asmenys (teisininkai, buhalteriai, mokytojai, inžinieriai, vidurinis medicinos personalas, gydytojai, dantistai, veterinarijos chirurgai, farmacininkai, architektai ir kiti). Kai kurioms iš šių profesijų sudarytas pripažįstamų ir lygiaverčių kvalifikacijų sąrašas. Nereglamentuojamos profesijos Kai kurių kitų profesijų atveju darbdavys pats sprendžia, ar pretendentas gebės atlikti atitinkamą darbą. Kvalifikacijos lygiavertiškumas vertinamas kiekvienu atveju atskirai atsižvelgiant į mokslo trukmę ir turinį. Šiuo atveju galite pradėti dirbti tik gavę darbą, tačiau turite laikytis jūsų profesijai svečioje šalyje taikomų procedūrų, kurios gali skirtis nuo jums žinomų. Europos Parlamentas ir Taryba 2008 m. balandžio mėn. kartu priėmė rekomendaciją dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos (angl. EQF) kūrimo. Europos kvalifikacijų sąranga (EQF) yra priemonė, padedanti didinti nacionalinių kvalifikacijų suprantamumą visoje ES, skatinanti darbuotojų ir besimokančių asmenų tarptautinį judėjimą ir padedanti jiems mokytis visą gyvenimą. Nuo 2012 m. visos naujos kvalifikacijos turėtų būti susietos su EQF, kad darbdaviai ir institucijos galėtų sužinoti apie darbo ieškančių asmenų žinias, įgūdžius ar gebėjimus. Išsamesnės informacijos apie akademinių kvalifikacijų pripažinimą rasite spustelėję nuorodą „NARIC“ „Susijusių temų“ skiltyje skyriuje „Ar esate absolventas?“ ir Europos portalo Europos kvalifikacijų sistemos skyriuje.
- Ar reikia mokėti šalies kalbą? Mokėti vietos kalbą yra privalumas (kartais net būtinybė) ieškant darbo kitoje šalyje. Neretai praverčia ir anglų kalbos pagrindai. Tačiau ne visose šalyse reikalaujama vienodo kalbos mokėjimo lygio. Vienos visoms šalims galiojančios taisyklės nėra. Vis dėlto pamąstykite, ar nereikėtų užsiregistruoti į kalbos kursus šalies, į kurią ketinate vykti, kalbos įgūdžiams patobulinti.
- Ar neprarasiu teisės į bedarbio pašalpą savo kilmės šalyje, kol ieškosiu darbo kitoje EEE valstybėje narėje? Jei šiuo metu nedirbate ir norite ieškoti darbo kitoje EEE šalyje, teisę gauti bedarbio pašalpą į kitą šalį galite perkelti 3 mėnesiams. Tačiau teisių perkėlimui taikomos griežtos taisyklės ir sąlygos. Patarimo šiuo klausimu kreipkitės į vietos įdarbinimo tarnybą arba atitinkamą bedarbio pašalpas administruojančią įstaigą. Jei per 3 mėnesius darbo nerandate, jūsų gali būti paprašyta išvykti, nors jei galite įrodyti, kad jūsų šansai rasti darbą geri, pareigūnai gali ir nebūti tokie griežti dėl jūsų išvykimo. Daugiau informacijos šiuo klausimu rasite EURES portalo skyriuje „Gyvenimas ir darbas“.
- Kokių dokumentų paprastai reikia keliantis į užsienį? Įsitikinkite, kad turite galiojančią asmens tapatybės kortelę ar pasą, kurio reikia keliaujant iš vienos EEE šalies į kitą. Susiraskite išsamią informaciją apie vizos ir (arba) darbo leidimo reikalavimus, jei: - jūsų šaliai taikomos laisvo darbuotojų judėjimo pereinamojo laikotarpio priemonės. Daugiau informacijos šiuo klausimu rasite EURES portalo skyriuje „Gyvenimas ir darbas“ arba kreipkitės į vietos EURES konsultantą; - jus domina darbas ne EEE šalyje (išsamios informacijos apie įsidarbinimą kreipkitės į norimos šalies ambasadą savo šalyje).
- Ne ES piliečiams EURES internetinėmis paslaugomis gali naudotis visi interneto ryšį turintys žmonės. Jei jūs jau gyvenate ar dirbate EEE šalyje ar Šveicarijoje, galite kreiptis į vietos ar regiono EURES konsultantą patarimo. Tačiau net ir radus darbą per EURES, nesikeičia ne ES piliečiams taikomos teisinės prievolės ir administracinės procedūros. Jei ketinate persikelti iš ne EEE šalies (išskyrus Šveicariją) gyventi ir dirbti į Europos ekonominę erdvę ar Šveicariją, paprastai jūsų šalies Užsienio reikalų ministerija gali informuoti jus apie teisinius persikėlimo į užsienį reikalavimus ar nukreipti jus į atitinkamą informacijos centrą.
Kaip susirasti darbą?
- Apibrėžkite savo karjeros planą Parenkite aiškų savo karjeros planą, atsižvelgdami į savo kvalifikaciją, gebėjimus ir prioritetus: darbo ir įmonės tipą, įgūdžius, užduotis ir atsakomybės sritį, kurios norėtumėte imtis. Tam atlikite jūsų poreikius atitinkančio darbo paiešką naudodamiesi paieškos sistema ir (arba) paieškos pagal raktinį žodį funkcija šio portalo skyriuje „Paieška“. Palyginkite savo profilį su darbo aprašymais jus dominančiose srityse.
- Tikslingai teikiamas prašymas priimti į darbą Nusiųskite savo prašymus darbdaviams, paskelbusiems darbo skelbimus šiame portale arba kitose interneto svetainėse, laikraščiuose, žurnaluose ir kt. Juose taip pat turėtų būti nurodyta, kaip pateikti prašymą ir į ką kreiptis. Daug įmonių turi savo internetinius įdarbinimo puslapius, per kuriuos kartais taip pat galite pateikti el. formos prašymą.
- EURES CV on-line Nemokamai užsiregistravę darbo ieškantiems asmenims skirtuose puslapiuose „Mano EURES“, ten galėsite sukurti savo gyvenimo aprašymą, kurį matys užsiregistravę darbdaviai ir EURES konsultantai, kurie padeda darbdaviams rasti tinkamų kandidatų. Per šiuos puslapius galėsite susisiekti su jūsų duomenis tvarkančiu EURES konsultantu arba, kartais, su pačiu darbdaviu.
- Savo iniciatyva darbdaviui teikiama paraiška Paraišką darbdaviui galite parengti ir savo iniciatyva (atminkite, kad apie daugelį laisvų darbo vietų neskelbiama viešai). Daugelis absolventams skirtų interneto svetainių siūlo patarimų ir rekomendacijų dėl gyvenimo aprašymų ir savo iniciatyva teikiamų paraiškų darbdaviui rengimo. Paprastai pasirinktam darbdaviui siunčiamas tikslingai parengtas gyvenimo aprašymas kartu su laišku.
Kaip rašyti gyvenimo aprašymą?
- Europass gyvenimo aprašymas Patartina naudoti europinio formato gyvenimo aprašymą, kadangi tokius aprašymus lengviau palyginti EEE mastu. Tokio gyvenimo aprašymo pavyzdys visomis EEE šalių kalbomis pateiktas EURES CV on-line puslapiuose ir tinka ir aukštesniųjų profesinių mokyklų, ir aukštųjų mokyklų absolventams. EURES Europass gyvenimo aprašymas suteikia aiškų kandidato gabumų ir įgūdžių vaizdą EEE. Išsamesnės informacijos šia tema rasite spustelėję nuorodą „Europass“ EURES portalo „Susijusių temų“ skiltyje.
- Paprastumas Paprastai darbdaviai prieš atrinkdami kandidatus gyvenimo aprašymus tik peržvelgia. Jūsų gyvenimo aprašymas turėtų būti lengvai skaitomas, parašytas trumpais teigiamais sakiniais vartojant tinkamas sąvokas. Išbraukite nereikalingą ar besikartojančią informaciją.
- Pasiekimai Išskirkite savo ankstesnes pareigas, kurios galėtų būti svarbios pageidaujamoms pareigoms, net jei jas ėjote neilgai. Stenkitės vartoti „aktyvius“ veiksmažodžius ir nurodyti priežastinį ryšį tarp savo pasiekimų ir visuomet išskirti konkrečius savo pasiekimus.
- Faktai ir išsamumas Įsitikinkite, kad jūsų pateikiama informacija yra konkreti, tiksli ir aktuali (pvz., parengta atsižvelgiant į darbdavio poreikius). Atminkite, kad kai kurie asmeniniai ar profesinės patirties aspektai gali suteikti pridėtinės vertės jūsų gyvenimo aprašymui – pagalbiniai darbai studijų metais, stažuotės, savanoriška veikla ar darbas atostogų metu tikrai padėjo tobulinti jūsų įgūdžius. Todėl tokią savo veiklą ir įgytus įgūdžius būtinai trumpai nurodykite.
- Pasiekimai studijų metais Pabrėžkite savo pasiekimus studijų metais, taip pat kitus įgūdžius, ypač jei neturite (ar turite nedaug) profesinės patirties. Paklauskite savęs: „Kokį savo išsilavinimo aspektą galiu paminėti, kurio jų šalies švietimo sistemoje nėra?“
- Apimtis Jūsų gyvenimo aprašymas neturėtų būti ilgesnis nei 2 puslapių (darbdavio laikas brangus!). Prie savo gyvenimo aprašymo pridėkite laišką, kuriame trumpai prisistatote ir išreiškiate savo susidomėjimą darbu. Paminėkite, kad prireikus galite suteikti papildomų duomenų.
- Aiškumas Savo gyvenimo aprašymą rašykite savarankiškai ir prieš įkeldami į EURES portalą arba išsiųsdami darbdaviui duokite patikrinti kitam žmogui.
- Rekomendacijos Daugelyje šalių įprasta nurodyti vardus ir kontaktinius duomenis asmenų, kurie darbdaviui gali suteikti informacijos apie kandidatą. Šias nuorodas visuomet patikrinkite ir įsitikinkite, kad asmenys sutinka būti nurodyti.
- Tikslingai parengti gyvenimo aprašymai Svarbu pritaikyti savo gyvenimo aprašymą pagal jus dominančio darbo profilį, t. y. išskirti tam tikras kvalifikacijas, įgūdžius, mokymą ar patirtį, kuri svarbi pasirinktam darbui.
- Verta žinoti: - darbdavių interneto svetainėse dažnai pateikiama svarbios informacijos apie įmonės tikslus ir interesus; - kai kurios absolventams skirtos interneto svetainės ir universitetų karjeros centrai taip pat teikia konsultacijas ir rekomendacijas gyvenimo aprašymų klausimais.
Kaip rašyti kreipimosi laišką?
- Paskirtis Jei laisvos darbo vietos aprašyme nenurodyta kitaip ir nereikalaujama pateikti tam tikros formos kreipimosi laiško, jūsų kreipimosi laiškas paprastai turi apimti gyvenimo aprašymą (pageidautina Europass formato) ir kartu siunčiamą laišką, kuriame kandidatas trumpai prisistato darbdaviui ir nurodo savo susidomėjimą jo siūloma darbo vieta.
- Pobūdis Su gyvenimo aprašymu siunčiamas kreipimosi laiškas turėtų būti trumpas (1 puslapio) ir aiškus. Tekstas turi būti paprastas, bet objektyvus. Susikoncentruokite į tris–keturis aspektus (žr. toliau).
- Turinys Tekstą turėtumėte išdėstyti maždaug 4 pastraipose ir kiekvieną jų skirti atskiram aspektui, pavyzdžiui: 1) išdėstykite savo susidomėjimą laisva darbo vieta ir nurodykite, iš kur apie ją sužinojote; 2) paaiškinkite, kodėl jus domina šis darbas ir kodėl manote, kad jūs jam tinkate; 3) išskirkite vieną ar du gyvenimo aprašyme nurodytus asmeninius ir profesinius gebėjimus, kurie, jūsų manymu, suteikia papildomos vertės jūsų kreipimosi laiškui; 4) laiško pabaigoje (prieš žodžius „Pagarbiai“ ar pan.) paminėkite, jog galite atvykti į pokalbį ir prireikus suteikti papildomos informacijos ar dokumentų.
Kokia kalba rašyti?
- Jei skelbime nenurodyta kitaip, geriausia rašyti darbdavio šalies kalba arba ta kalba, kuria parengtas darbo pasiūlymas. Kaip jau minėjome, prašymą priimti į darbą kitoje šalyje dažnai galima pateikti anglų kalba (antroji ir trečioji pagal populiarumą – prancūzų ir vokiečių). Išsamesnės informacijos kreipkitės į EURES konsultantus.
- Jei mokate šalies, į kurią ketinate persikelti, kalbą, ir gyvenimo aprašymą, ir prie jo pridedamą laišką turėtumėte parašyti savarankiškai. Jei darbo skelbime reikalaujama mokėti tam tikrą kalbą, savo kalbos žinias galite parodyti dar prieš galimą pokalbį. Visuomet paprašykite kito žmogaus perskaityti savo paraišką prieš išsiųsdami ją.
- Jei paraišką rengiate užsienio kalba, vartojamus savo šalies mokslo ir kvalifikacijos terminus paaiškinkite darbdavio kalba. Jei įmanoma, pateikite šių terminų atitikmenų darbdavio šalies kalba. Pagalbos kreipkitės į EURES konsultantą.
Atrankos testai arba viešieji konkursai
- Ne viena didelė įmonė, tarptautinė bendrovė ar institucija prieš kviesdama į pokalbį reikalauja išlaikyti psichometrinį ar specialiųjų žinių testą ar egzaminą. Daugelis jų net naudojasi vertinimo centrų paslaugomis įvertinti, kaip potencialūs darbuotojai elgsis realaus gyvenimo sąlygomis. Į antrąjį atrankos etapą (paprastai pokalbį) patenka tik tie kandidatai, kurie po pirmojo įtraukiami į trumpąjį kandidatų sąrašą. Rengdamiesi atrankos testams išsiaiškinkite, kokio pobūdžio testus ir praktinių įgūdžių patikrinimus taiko jus dominanti organizacija. Populiarių priemonių ir metodų pateikta kai kuriose absolventams skirtose interneto svetainėse, taip pat specializuotuose leidiniuose.
Pasiruošimas pokalbiui
- Informacija apie organizaciją Gerai susipažinkite su informacija apie organizaciją ir pasiruoškite pateikti klausimų ir apie ją pačią, ir apie konkrečius jus dominančio darbo aspektus. Palyginkite atitinkamas kvalifikacijas darbdavio šalyje su savo kvalifikacijomis. Pasiruoškite atsakyti į klausimus apie savo atsakomybės sritį, techninius, vadybinius, sprendimų priėmimo įgūdžius ir tai, kaip jie tinka jus dominančioms pareigoms eiti.
- Asmeniniai gebėjimai Jūsų gali būti paprašyta įrodyti, kad mokate pasirinktos šalies kalbą, ir parodyti, kaip jūsų įgūdžiai ir charakterio bruožai atitinka keliamus reikalavimus. Jei šalies kalbą mokate ne itin gerai, parodykite, kad noriai siekiate tobulinti jos įgūdžius (pvz., užsirašykite į kalbos kursus). Pasistenkite kalbėti savais žodžiais – parodykite, kad galite, ir lengvai nepasiduodate!
- Realaus gyvenimo situacijos Prieš pokalbį pagalvokite, kokias sudėtingas situacijas jums pavyko sėkmingai išspręsti, pasiruoškite apie jas papasakoti išsamiau. Užsirašykite jūsų įsivaizduojamą pokalbį su darbdaviu, kuriame sieksite jį įtikinti, kad esate kaip tik tas žmogus, kurio jis ieško. Jei pokalbis vyksta telefonu, užrašus visuomet turėkite su savimi ir pasiruoškite aiškiai pateikti argumentus.
- Netikėti klausimai Neišsigąskite, jei jums užduodamas keblus ar netikėtas klausimas. Nesijaudinkite, gerai pagalvokite ir svarbiausia – būkite nuoširdus. Jei atsakymo nežinote, pripažinkite tai, bet paaiškinkite, kaip ieškotumėte atsakymo ar sprendimo.
- Komandinis darbas Papasakokite, kaip jums sekėsi dirbti komandinį darbą ankstesnėse darbovietėse. Nereikėtų pamiršti ir vadovavimo bei socialinių įgūdžių – pateikite juos iliustruojančių pavyzdžių iš savo profesinės veiklos.
- Atlyginimas ir sutarties sąlygos Susipažinkite su šalies, į kurią ketinate persikelti, atitinkamos profesijos ir kvalifikacijos darbuotojų vidutiniais atlyginimų dydžiais (su mokesčiais ir be jų), taip pat įprastinėmis sutarčių sąlygomis ir galiojančiais darbo teisės aktais. Daugiau informacijos šiuo klausimu rasite EURES portalo skiltyje „Gyvenimas ir darbas“. Pagalbos jums taip pat gali suteikti EURES konsultantas.
Dokumentai, kuriuos rekomenduojama atsinešti į pokalbį
- CV Atsineškite kelias savo gyvenimo aprašymo kopijas darbdavio šalies ir, jei galite, anglų kalba.
- Pažymėjimai Atsineškite mokslo baigimo, kalbos kursų ar kitų kvalifikacijų pažymėjimų fotokopijas.
- Išverstas (-i) diplomas (-ai) Kai kurie darbdaviai, pavyzdžiui, valstybės tarnybos srities, gali pareikalauti patvirtinti jūsų kvalifikacijos pažymėjimo vertimą, kurį paprastai gali išduoti jūsų mokslo įstaiga arba atitinkama ministerija. Šiuo klausimu kreipkitės į atitinkamą mokslo įstaigą savo šalyje.
- Asmens tapatybės dokumentai Atsineškite pasą arba asmens tapatybės kortelę ir, jei galite, gimimo liudijimo kopiją.
- Sveikatos draudimo pažymėjimas Europos sveikatos draudimo kortelė (ar kitas sveikatos draudimo dokumentas, ypač ne ES šalių piliečiams) užsienyje gali labai praversti, jei į pokalbį pakvietęs darbdavys pasiūlo darbą arba patyrus netikėtų medicininių išlaidų.
- Paso nuotraukos Atsineškite paso nuotraukų, kurias būtų galima pridėti prie jūsų gyvenimo aprašymo, kad jis būtų lengviau atskiriamas, arba kurių gali prireikti kitiems formalumams sutvarkyti.
- Rekomendaciniai laiškai Rekomendaciniai laiškai gali išskirti jus iš kitų kandidatų. Jei neturite profesinės patirties, atsineškite rekomendacijų iš mokyklos ar universiteto.
Prieš ruošdamiesi kelionei, pagalvokite apie…
- Darbo sutartį Prieš išvykdami įsitikinkite, kad gavote darbo sutartį (arba pasirašytą įsipareigojimo laišką) ir patvirtinimą dėl atlyginimo. Pasiimkite su savimi šių sutarčių ar laiškų kopijas.
- Dokumentus Pasirūpinkite svarbių dokumentų, įskaitant draudimo dokumentus, pasą, darbo sutartis, gimimo liudijimo, banko kortelių ir kt., kopijomis. Patikrinkite, ar galioja jūsų vairuotojo pažymėjimas.
- Kalbos kursus Užsirašykite į kalbos kursus, pageidautina šalies, į kurią vyksite, kalbos arba kalbos, kurią daugiausia vartosite savo kasdieniame gyvenime svečioje šalyje.
- Kitas mokymosi galimybes Gaukite informacijos ir, jei galite, užsirašykite į atitinkamus pouniversitetinius (perkvalifikavimo) kursus ar mokymo programas EEE (pavyzdžiui, socialinio darbo, mokymo, viešojo sektoriaus, teisės ar kt.). Daugelis absolventams skirtų interneto svetainių ir jūsų vietos akademinis karjeros centras (ar studentų asociacija) galės jums suteikti reikiamos informacijos. Daugiau informacijos šia tema rasite EURES portalo skyriuje „Mokymai“.
- Banko sąskaitas Sužinokite, kiek grynųjų turite turėti, kad galėtumėte atsidaryti banko sąskaitą pasirinktoje šalyje. Užsirašykite dabartinės savo banko sąskaitos duomenis. Užsienyje jums jų prireiks pinigams pervesti.
- Draudimą Nepamirškite pasirūpinti galiojančiu sveikatos draudimo dokumentu. Pagalvokite, ar nevertėtų įsigyti kelionės draudimą.
- Būstą Sužinokite, kokių apgyvendinimo galimybių esama ir kiek kainuoja būsto nuoma pasirinktoje šalyje (pavyzdžiui, atlikite paiešką internete, sužinokite, ar galėsite laikinai apsigyventi jaunimo nakvynės namuose ir pan.). Pasidomėkite, kokios perkraustymo sąlygos ir įkainiai bus taikomi jūsų daiktams.
- Socialines garantijas Prieš išvykdami kreipkitės į savo socialinės apsaugos instituciją reikiamos informacijos ir europinės formos dokumentų ir (arba) Europos sveikatos draudimo kortelės (sau ir savo šeimos nariams). Sužinokite, kokie susitarimai ir kiti formalumai taikomi perkeliant socialines teises (teisę į socialinę paramą ar bedarbio pašalpą) į kitą šalį.
- Mokesčius Kreipkitės į atitinkamas savo šalies institucijas konsultacijos dėl susitarimų dėl mokesčių tarp jūsų ir pasirinktosios šalies.
- Šeimą Iš kitos EEE šalies atvykęs darbuotojas ir jo šeimos nariai turi tas pačias teises kaip ir šalies, į kurią jis atvyksta, darbuotojai. Jūsų šeimos nariai gali vykti kartu su jumis ir turi teisę dirbti ir mokytis naujojoje šalyje. EURES taip pat gali padėti rasti darbą jūsų sutuoktiniui (-ei) ar partneriui (-ei). Išsamesnės informacijos šiuo klausimu kreipkitės į EURES konsultantą.
- Vaikų mokyklinį lavinimą Geriausias būdas sužinoti apie pasirinktos šalies mokyklas ir švietimo sistemą yra kreiptis į vietos EURES konsultantą. Informacijos taip pat ieškokite atitinkamos švietimo įstaigos interneto svetainėje. Išsamesnės informacijos apie švietimo sistemą ir atitinkamus reikalavimus galite kreiptis ir į savo nacionalines švietimo įstaigas ir (arba) užsienio šalies ambasadą.
Prieš išvykdami...
- Teisiškai deramai nutraukite visus sutartinius įsipareigojimus savo paslaugų teikėjams: būsto, vandens, dujų, telefono, interneto, televizijos ir kt. Be to, gali reikėti atsisakyti banko ir draudimo bendrovės paslaugų (paprastai tuomet, kai išvykstama ilgam laikui arba nuolat gyventi kitoje šalyje).
- Jei to reikalaujama, praneškite savo vietos valdžios įstaigai, kad išvykstate į užsienį.
- Praneškite apie pasikeitusį savo pašto adresą visoms įstaigoms ir bendrovėms, su kuriomis turite reikalų.
- Apie savo išvykimą praneškite mokesčių ir socialinių pašalpų administravimo institucijoms.
Taip pat nepamirškite...
- Galiojančių savo ir savo šeimos narių pasų ir (arba) asmens tapatybės kortelių.
- Vizos sau ir (arba) savo šeimos nariams, jei nesate EEE šalies piliečiai (arba jei ketinate persikelti į ne EEE šalį).
- Būstas Net jei būsto ieškoti pradėjote dar prieš išvažiuodami iš savo šalies, rasti tinkamą gyvenamąją vietą prieš atvykstant į šalį gali būti sunku. Jei jūsų darbdavys negali jums padėti, pasistenkite susirasti laikiną gyvenamąją vietą ir nuolatinio būsto ieškokite atvykę į šalį. Susipažinkite su šalies, į kurią ketinate persikelti, teisinėmis nuostatomis, reguliuojančiomis nuomos sutarties šalių teises ir prievoles.
- Teisiniai ir administraciniai formalumai Dažniausiai kai kuriuos teisinius registracijos naujojoje šalyje formalumus (registracijos socialinio draudimo sistemoje ar mokesčių mokėjimo įstaigoje ir kt.) sutvarkys jūsų naujasis darbdavys. Bet kokiu atveju žinokite, kad turite teisių ir prievolių. Išsamesnės informacijos kreipkitės į EURES konsultantą arba vietos institucijas.
- Socialinė apsauga Visi ES / EEE piliečiai turi lygias teises į visas su darbo sutartimi susijusias socialines pašalpas, t. y. teises į ligos, motinystės, bedarbio, šeimos, ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe, profesinės ligos ir neįgalumo pašalpas bei senatvės pensiją.
- Mokesčiai Siekdamos apsaugoti savo piliečius nuo dvigubo tos pačios veiklos ar pajamų apmokestinimo, Europos šalys sudarė dvišalius susitarimus dėl mokesčių.
- Registracija vietos gyventojų registravimo įstaigoje Užsiregistruokite ir gaukite asmens tapatybės kortelę naujojoje šalyje.
- Banko sąskaita Atsidarykite sąskaitą banke ir informuokite apie ją naująjį darbdavį (atlyginimo mokėjimo reikmėms).
- Draudimai Jei nuomojate ar perkate būstą arba įsigyjate automobilį, privalote apsidrausti nuo gaisro ir kitų pavojų. Sužinokite, kokios draudimo bendrovės rekomenduojamos.
- Švietimas ir mokykla vaikams Sužinokite apie mokyklas ir vaikų priėmimo į jas reikalavimus. Nacionalinės interneto svetainės, vietos institucijos ar net jūsų darbdavys gali padėti rasti tinkamiausią mokyklą jūsų vaikams.
- Kalbos ir (arba) profesinis mokymas Savo iniciatyva arba sutarus su naujuoju darbdaviu, kalbos žinioms ir (arba) profesiniams įgūdžiams tobulinti naudinga pradėti lankyti jūsų poreikius atitinkančius kursus.
- Vietos transportas Atvykę į šalį ir įvertinę atstumą nuo naujos gyvenamosios vietos iki darbovietės, susiraskite ekonomiškiausią ir patogiausią transporto priemonę. Sužinokite vienkartinių ir mėnesinių bilietų įkainius.
- Kultūros ir pramogų centrai Apie įdomiausias vietas ir užsiėmimus naujojoje gyvenamojoje vietoje daugiau galite sužinoti savo darbovietėje, vietos administracijos įstaigoje, iš naujųjų kaimynų ir bendradarbių, taip pat apsilankę nacionalinėse interneto svetainėse.
Nepamirškite apie grįžimą
- Palaikykite ryšius su savo šalies žmonėmis ir (arba) savo profesijos atstovais. Pasitarkite su EURES konsultantu apie tai, kaip turėtumėte pateikti savo užsienyje įgytą patirtį ir imtis darbo paieškos prieš grįžtant. EURES taip pat gali jums padėti rasti darbą gimtojoje šalyje.
- Prieš išvykdami iš savo gyvenamosios šalies nepamirškite pasirūpinti europinės formos dokumentais (E205 – pensijai ir E301/E303 – bedarbio pašalpai gauti, Europos sveikatos draudimo kortele ir kt.).
Atminkite, kad darbo paieška kilmės šalyje gyvenant ir dirbant kitoje šalyje vykdoma iš esmės panašiai kaip ir darbo užsienyje paieška!
Daugiau informacijos ir nuorodų, susijusių su įsidarbinimu užsienyje, rasite kituose puslapiuose spustelėdami nuorodą „Informacija ir darbo galimybės absolventams“ skyriuje „Susijusios nuorodos“.
Atminkite, kad daugiau nei 1000 EURES konsultantų yra pasirengę suteikti informacijos ir padėti spręsti visus su Europos darbo rinka susijusius klausimus. Visų pirma kreipkitės į EURES konsultantą savo gyvenamojoje šalyje. Kontaktinius EURES konsultantų duomenis rasite spustelėję „Susisiekite su EURES konsultantu“.
Mokslininko karjera
Mokslininkai gali pasinaudoti galimybe mokytis ar dirbti kitoje valstybėje narėje ir Europos mokslininkų judumo portalo teikiamomis galimybėmis. Jau veikiančioje naujojoje interneto svetainėje „EURAXESS - Researchers in motion“ mokslininkams pradėta teikti labai įvairių paslaugų. Šioje svetainėje teikiama informacija mokslininkams, kurie siekia profesinio ir asmeninio tobulėjimo kitoje šalyje. Šios nemokamos individualizuotos paslaugos padės jums gauti išsamios aktualios informacijos apie laisvas darbo vietas ir finansavimo galimybes visose tyrimų srityse Europoje. Svetainėje mokslininkai informuojami apie jų, taip pat mokslo ir finansavimo institucijų, teises, ir pateikiamos kelios nuorodos, kurios gali būti naudingos ir prieš atvykstant į šalį, ir jau esant joje. Daugiau informacijos šia tema rasite skyriuje „Susijusios temos“.
ATMINKITE, KAD…
EURES portalo skyriaus „Gyvenimas ir darbas“ skyrelyje „Naudinga informacija ir patarimai“ rasite daugiau informacijos apie atskiras EURES šalis nares.
Atsakymus į kitus klausimus apie Europos Sąjungą ir laisvą asmenų judėjimą gyvenimo, mokymosi ar darbo kitoje valstybėje narėje tikslais rasite EUROPOS portale.